Šárka Chapman

Zimní laboratoř pro předškoláky i malé děti: vytvořte si duhový sníh!

Včera u nás ve Varšavě konečně napadl sníh! A tak jsme toho využili: dopoledne jsme postavili sněhuláka a po obědě jsme proměnili kuchyň v malou laboratoř. A holky tvořily duhový sníh. Zkuste to taky! Děti to baví a zároveň se u toho hodně ptají, pozorují a zkouší. Těch AHA momentů bylo pro předškoláka hned několik.

Je to naprosto jednoduché, rychlé a bez velkého nepořádku.

Potřebujete:

  • podnos nebo mísu;
  • potravinářské barvy nebo barvy vlastní výroby (šťáva z řepy, kurkuma…);
  • pipetu nebo různé naběračky, stříkačky a podobně;
  • a samozřejmě sníh.

Namíchejte barvy, vše připravte tak, aby to pro děti bylo v dosahu a ideálně na takovém místě, kde můžou udělat nepořádek. Třeba v koupelně. Dřevěný stůl nebyl ideální pracovní plochou, tak jsme aktivitu přemístili na kuchyňskou linku. Obě už byly umazané od horké čokolády, takže oblečení jsme nijak neřešili. Doporučuju ale zástěru nebo výtvarnou košili (třeba z IKEA).

Pokud dítě některé pomůcky nezná, třeba pipetu, ukažte mu, jak je používat. A pak už je jen v tichosti pozorujte a buďte po ruce. Uvidíte, že činnost dítě okamžitě pohltí. Bude zkoušet různé kombinace barev, bude pozorovat, jak se sníh chová, jak voda sněhem protéká, jak se ve sněhu tvoří díra…

A možná se bude i hodně ptát. Zkuste neodpovídat dítěti přímočaře. Když se třeba zeptá: „Proč je ve sněhu díra?“ Zkuste se ho zeptat, jak si myslí, že díra vznikla. Nebo ho pobídněte, ať naleje znovu vodu na sníh a pozoruje, co se děje. Když dítě přijde na něco samo, bude si to mnohem lépe pamatovat.

Těch variací je mnoho a vaše děti budou určitě objevovat po svém.

 

Šárka Chapman
Jsem máma tří dětí, dula, lektorka on-line kurzu hypnoporodu >> a autorka relaxací pro ženy>> a těhotenských afirmací zdarma. >> Inspiruji a podporuji ženy na jejich cestě mateřstvím tak, aby si ho užívaly a cítily se v něm dobře. Vyzkoušejte relaxaci Vlny moře zdarma >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů