Úspěšný VBAC aneb „jednou císař neznamená vždycky císař“

VBAC je zkratkou pro vaginální porod po předchozím císařském řezu (Vaginal Birth After Caesarean).

Rčení „jednou císař, vždycky císař“ je minulostí. A to doslova. Pronesl ho totiž lékař Edwin Cragin před více než 100 lety a od té doby se mnohé změnilo.

Především způsob, jakým je samotný císařský řez proveden. Dříve byl veden vertikálně, od pupíku až ke stydké kosti. Až v 50. letech minulého století se začalo s císařským řezem tak, jak ho známe teď, kdy se provádí horizontálně v oblasti podbřišku. Anglicky se proto nazývá „bikini caesarean“.

Pro ženy, které si po jednom nebo více předchozích císařských řezech přejí porodit přirozeně, je důležité, aby byly vybaveny znalostmi a přesnými informacemi.

Jak je to tedy s vhodností, riziky a benefity VBAC

Může VBAC rodit každá žena?

Žena, která si přeje po předchozím císařským řezu rodit přirozeně, by měla splňovat tato kritéria:

 • Ultrazvukem změřená jizva nad 3,5 mm;
 • Váhový odhad miminka pod 4 kg;
 • Pozitivní nastavení ženy pro VBAC.

 

Může žena rodit po více císařských řezech?

Ano! Některé ženy porodily v pořádku dokonce i po 3 předchozích císařských řezech.

 

Jaké jsou kontraindikace pro VBAC?

 • Jiný než supracervikální transverzální řez na děloze;
 • Ruptura děložní po předchozím císařském řezu;
 • Jiná porodnická kontraindikace ke spontánnímu porodu (placenta praevia, malprezentace plodu);
 • Operace na děloze s větším poškozením stěny děložní (např. myomektomie);
 • Císařský řez v anamnéze před 18–24 měsíci.

   

Co zvyšuje šance na VBAC?

Především předchozí vaginální porod. Například pokud žena rodina vaginálně poprvé, podruhé měla císařský řez a teď si přeje VBAC. Každopádně žena může úspěšně porodit VBAC i pokud dříve rodila pouze císařským řezem (jednou nebo vícekrát), viz porodní příběh na konci článku.

 

Co je to HBAC?

Je to domácí porod po předchozím císařském řezu. V minulém století v Americe lékaři VBAC odmítali, a tak často ženy, které si přály rodit vaginálně, rodily doma s porodní asistentkou.

V Americe to bylo do roku 1980 jen 3,4% žen, protože ta doba se ještě nezakládala na důkazy podložené medicíně.[1] Protože ale stále více žen o vaginální porod po císařském řezu snažilo, začaly být tyto porody v porodnicích oficiálně podporované a jejich úspěšnost stoupla až na 28,3% v roce 1996. Od té doby ale toto procento klesá všude po světě.

 

Jaké jsou výhody VBAC?

přirozený porod pro matku i dítě,

 • okamžitý kontakt s dítětem,
 • absence abdominální operace
 • nižší krevní ztráty a tedy i nutnost podání krevních náhrad,
 • menší riziko infekce, kratší doba hospitalizace a rekonvalescence,
 • méně tromboembolických komplikací,
 • příznivější podmínky pro eventuelní další graviditu a porod.

 

Jaká jsou rizika u VBAC?

 • Absolutní procento komplikací je malé, ale tyto komplikace jsou závažné pro morbiditu a mortalitu jak matky tak i plodu.
 • Nejzávažnějším rizikem je ruptura děložní v místě jizvy po předchozím císařském řezu. K této komplikaci dochází u 0,2–1,5 % žen, kde byla provedena příčná incize v dolním děložním segmentu. U žen, kde tato incize v dolním děložním segmentu byla vertikální, je riziko ruptury 1–1,6 %. Při použití klasického korporálního nebo T řezu na děloze toto riziko stoupá na 4–9 %. Proto je u žen s tímto typem řezu VBAC kontraindikován.

Množství studií se zabývalo zvýšeným rizikem prasknutí dělohy kvůli vyvolávání/urychlování porodu. Podle jedné studie byla rizika následující:

 • 0,15% v případě spontánního porodu bez urychlování;
 • 1,91% v případě spontánního porodu s urychlováním;
 • 0,54% pro vyvolání porodu pomocí syntetického oxytocinu;
 • 0,68% v případě vyvolání pomocí prostaglandinu.

Toto ukazuje, že ženy, které se pokusí o VBAC a je u nich potřeba vyvolat porod, mají velmi malé riziko prasknutí dělohy. Jak je toto riziko zvládnuto závisí hodně na přístupu a podpoře zdravotníků, použité metodě a způsobech, jakým je žena během porodu podporována.

 

Jaká je úspěšnost u VBAC?

Uváděná úspěšnost VBAC se pohybuje mezi 50–85 %. V poslední metaanalýze publikované v AJOGu v roce 2008 je to konkrétně 73%.

 

Jaké faktory zvyšují úspěšnost VBAC?

 • Spontánní začátek porodu a pokročilý vaginální nález,
 • Předchozí spontánní porod zvyšuje pravděpodobnost úspěchu na 87 % oproti 61 % bez předchozího porodu.
 • Věk matky do 40 let
 • Váha plodu do 4 000 g.
 • U žen, kdy indikací k předchozímu císařskému řezu byla malpresentace plodu, poloha koncem pánevním, hypertenze, preeklampsie.

 

Jaké faktory snižují úspěšnost VBAC?

 • Vyvolání porodu VBAC,
 • Obezita,
 • Kouření,
 • Abusus alkoholu,
 • Předchozí indikace k císařskému řezu jako dystokie, nepostupující porod, kefalopelvický nepoměr

Jedním z nejdůležitějších faktorů zvyšujících šanci na úspěšný VBAC je spontánní nástup porodu a pokročilý nález.

Úspěšný VBAC – porodní příběh Lídy:

Lída za mnou přišla ve druhém trimestru s tím, že je podruhé těhotná a po prvním akutním císařském řezu by tentokrát chtěla porodit přirozeně. Přečetla si o hypnoporodu a chtěla projít online kurzem a připravit se na tento porod tak, aby ho prožila ve své síle.

Prošly jsme spolu důvody, které k předchozímu akutnímu císařskému řezu vedly. Zpracovaly jsme její strachy, obavy a pocit selhání, který si z prvního porodu odnesla. Díky relaxacím a hlubokému dechu jsme trénovaly tělo a mysl tak, aby během porodu dokázaly efektivně spolupracovat. Připravily jsme společně porodní přání a Lída si vizualizovala porod tak, jak by si ho chtěla prožít.

A tady už je její příběh:

„Milá Šárko,

ani nevím s čím začít dříve, jsem v totální euforii už od porodu, je to nádherný pocit a jsem tak šťastná, že jsem to mohla prožít.

Vize, které jsem si dělala mi vyšly na 90 %, pouze tatínek nebyl u porodu (z důvodu zákazu otců u porodu v době koronaviru) a došlo k nástřihu, ale jinak naprosto super. Dokonce jsem tam měla i porodní asistentku, kterou jsem si vyhlédla a hrozně se mi líbila a byla opravdu skvělá! Na všechno, co chtěla udělat jsem se ptala proč, ona mi to vysvětlila a já buď souhlasila, nebo ne, ale myslím, že mi pomáhala fakt suprově. Byla jsem opravdu spokojená.

Abych to vzala od začátku, vlny začaly přicházet už od rána 3.4., ale já jsem je vůbec nepoznala, jenom se mi špatně sedělo a nemohla jsem rychle chodit, ale jinak jsem fungovala s dcerou úplně normálně. Měla jsem totiž pokaždé pocit, že mě jen tlačí hlavička, ale vůbec jsem to ničemu nepřisuzovala. A sotva se manžel vrátil z práce, začaly vlny nabírat na síle a intenzitě, jakoby si tělo řeklo, že teď už může.

Pak už to bylo každých 6 minut a mně bylo jasné, že tohle není ani hlavička ani poslíčci a že brzy se pojede. Ale přesně podle vize jsem ještě stihla dceru uspat a říct jí, že pro mě přijedou páni ze sanitky, že budu pryč a že pak přivezu bratříčka.

Pak kolem půl desáté večer jsem si říkala, že už by to chtělo nějaký posun, stále to chodilo jen po šesti minutách, byla jsem ve sprše, přehrávala jsem si tvoji relaxační hudbu, která mě fakt uklidňovala, vítala každou vlnu a snášela ji kupodivu opravdu dobře.

Ale pak už jsem se začala cítit unavená, tak jsem poprosila tělo a Danečka, ať už se to pohne a do deseti vteřin mi praskla plodová voda a vlny okamžitě zesílily a byly po dvou, třech minutách. Několikrát se mi během porodu stalo, že jsem o něco poprosila a tělo i Daneček to posunuli dál, to bylo úžasné, naprostá harmonie všech! Pak jsem dostala tu skvělou porodní asistentku a ke konci mi pak řekla, že by to chtělo pořádně zatlačit nebo že by mi museli dát infuzi na posílení vln, ale to jsem samozřejmě nechtěla, tak jsem řekla Danečkovi, že už potřebuji, aby při další vlně vylezla hlavička a ono se to fakt stalo!

Další vlna ramínka a pak už jen pohoda. Pak mi ho dali nejdřív na hrudník, zkontrolovali mě a pak mi ho nechali přiložit a byli jsme spolu skoro dvě hodiny, byla to nádhera! Kojení se rozjelo úplně samo, hned se přisál, nemám žádné problémy, zatím kojím plně, nikdo ho nedokrmoval, já tomu prostě nemůžu pořád uvěřit!

A k tomu se chci dostat: děkuji Šárko, děkuji moc!!!!!!!!!!!!!!!! Nebýt tvojí přípravy, jen těžko bych byla tak psychicky silná, odhodlaná, neměla bych tak pevnou vůli a výdrž a urputnost to vše dokončit přirozeně! Samozřejmě jsem si tam trochu zakřičela a poplakala, ale mysl se chovala opravdu jinak než při prvním porodu a zvládala to mnohonásobně lépe, i s tělem byla souhra a s Danečkem, no nádhera!

A pak jsem si v té porodnici na šestinedělí fakt odpočinula, tak jak jsem si to plánovala, malý je spáč, budí se jen každé čtyři hodiny na kojení a protože jsme se rozkojili fakt dost, tak mu to bohatě stačí a krásně nabírá a jinak spinká, takže jsem ty tři dny prospala a harmonizovala se s Danečkem, ale nebyl to problém, jsme krásně naladěni. Ještě jednou a minimálně ještě milionkrát děkuji, dokonce už v nemocnici jsem si pak říkala, že bych do toho šla znovu, jelo to jako po másle, byla to fuška, ale stálo to za to. Jsi úžasná, i tvoje metody, to bylo to, co jsem potřebovala.

Jsem šťastná, že jsem tě našla!

Lída“

Přeju všem ženám, které si přejí VBAC, aby se jim dostalo stejné podpory a mohly tak porodit ve své síle.

Použité zdroje:

https://www.nice.org.uk/guidance/ng121/chapter/Recommendations

https://www.nct.org.uk/labour-birth/different-types-birth/caesarean-birth/vaginal-birth-after-caesarean

https://books.google.co.uk/books?id=lCjavfB1RH8C&pg=PA208&lpg=PA208&dq=klasick%C3%BD+c%C3%ADsa%C5%99sk%C3%BD+%C5%99ez&source=bl&ots=VvLTGvofUX&sig=ACfU3U1t3FPeqkpwtPO0P1kY7Gp5kOq06Q&hl=en&sa=X&ved=2ahUKEwjR-YXRxdzpAhW3VhUIHVDAC5AQ6AEwAHoECAoQAQ#v=onepage&q=klasick%C3%BD%20c%C3%ADsa%C5%99sk%C3%BD%20%C5%99ez&f=false

https://www.bellybelly.com.au/birth/can-you-be-induced-with-vbac/

[1] The Caesarean, Michel Odent, 2004

Šárka Chapman
Jsem máma tří dětí, autorka kurzů pro ženy>> a autorka relaxací >> a těhotenských afirmací zdarma. >> Inspiruji a podporuji ženy na jejich cestě mateřstvím tak, aby si ho užívaly a cítily se v něm dobře. Vyzkoušejte relaxaci Vlny moře zdarma >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů