Ukaž mi jak rodíš a já ti řeknu, jak si sama sebe vážíš

A taky jak máte samy sebe rády. Nevidíte v tom spojitost? Já ji dřív taky neviděla. Porod byl pro mě medicínský zákrok, u kterého musí být lékař, protože je vystudovaný a ví, jak „ženu odrodit“.

 

Jenže pak jsem se sama začala připravovat na porod a najednou jsem viděla nové souvislosti. Třeba jak je důležitý respekt k rodící ženě. Proč je nezbytný koktejl hormonů, který tělo samo vyplavuje, když se žena cítí v bezpečí a v ústraní. Tyto hormony, mezi něž patří oxytocin, beta-endorfiny a prolaktin, jsou nezbytné pro hladký průběh porodu a zlatou hodinku*. Jde o velmi sofistikovaný proces, který je plně v rukou přírody, a jakékoli zásahy zvenčí ho naruší a tato rovnováha se již nevrátí.

Já jsem tuto rovnováhu zažila u druhého porodu a byla to nádhera. Moje první slova po přivítání miminka byla „To bylo tak snadný!“ A ačkoli druhá doba porodní byla velmi intenzivní, byl to bezbolestný porod. Ať mi věříte, nebo ne.

Ale zpátky k respektu

V běžném životě si hlídáme své soukromí, nahotu a intimitu. V obchodech máme zkušební kabinky, v sauně se zakrýváme prostěradly a nechceme, aby nás někdo viděl odhalené. A pak přijde porod, pro ženu i dítě nejzásadnější den v jejich životech, velmi intimní čas stejně jako bylo milování, při kterém bylo dítě počato. Ale najednou jde jaksi všechna intimita a stud stranou.

Kolikrát jsem slyšela příběhy žen o tom, jak rodily na koze (to je vůbec vynález a můžete si být jisté, že žena s tím nepřišla), nasvícená světlem, nohy do praku a najednou příjde jakýsi chlápek, asi primář, nepředstaví se, chvíli jí tak kouká mezi nohy, pak asi usoudí, že dobrý, a odchází.

Ukažte mi jakýkoli jiný den v životě ženy, kdy by tohle bylo v pořádku. A při porodu, té nejintimnější chvíli, kdy žena potřebuje soukromí a pocit bezpečí, najednou pravý opak. Tělo potom nevyplavuje oxytocin, ale adrenalin. Porod se zpomaluje, žena je ve větším napětí, nedokáže se uvolnit, pak musí tlačit (Ono se jinak tlačit nemusí? Nemusí. Děloha sama vypuzuje a miminko se odráží. Žena skutečně vědomě tlačit nemusí, ale o tom zase jindy). Porod se stává bolestivějším, žena chce pomoct, dostává epidurál, který porod ale často o to víc zpomalí, nastoupí pitocin, neboli syntetický oxytocin, řízené tlačení, někdy nástřih. No, a miminko je na světě. Máte zdravé dítě, maminko!

Tohle je jen jeden ze scénářů. Nezřídka takovýto porod ale končí akutním císařem. A proč? Protože si to my ženy necháváme líbit. Protože věříme, že lékař nás zná lépe, než my samy. Protože samy k sobě nemáme respekt.

To naše odvěké vzhlížení k autoritám v bílých pláštích. „Ano, pane doktore.“ „Dobře, pane primáři.“ Vždyť je to jen člověk. Navíc člověk, který je tam pro nás. Bez nás by neměl práci. To my ho platíme. Porodnice je teď normální akciová společnost (jen si to dohledejte) a rodící ženy nejsou pacientky, protože porod není žádný medicínský zákrok, je to přirozený proces. Stejně jako jsme dítě počali, tak ho porodíme. Kdybychom musely, zvládly bychom to samy (neznám jediný případ, kdyby zemřelo dítě, které se narodilo v autě cestou do porodnice – a že to jsou skutečně extrémní podmínky).

Ale dokud se jako ženy neozveme, nic se nezmění. K tomu nám mohou pomoci i naši muži. Představte si situaci, kdy se vám nějaký chlap podívá pod sukni. To váš muž nejspíš vyletí a jde si to s ním přinejmenším vyříkat. Ale při porodu mlčí, místo aby se aspoň zeptal „A vy jste kdo?“ Rozumím, že může mít třeba strach, protože sám neví, jaká je jeho role. O to důležitější je informovanost.

Co musíme změnit?

Takže pojďme si to shrnout. Neberme porod jako něco, kdy se musíme cítit nekomfortně, protože tak je to teď v české společnosti nastavené. Pokud s něčím nesouhlasíte, řekněte to. Pokud si nejste jisté, zeptejte se. Zase jste tomu neporozuměla? V pořádku, zeptejte se znovu. Nevíte, jak se rozhodnout? Dejte si čas na rozmyšlenou. A pokud na vás lékař tlačí, zeptejte se, kdy mu musíte dát odpověď.

Nechci, aby to vyznělo, že lékaři jsou naši nepřátelé. Vážím si jejich práce, když je nutná. Ale zároveň chci, aby se i ženy cítily dobře. Najděme společnou řeč, protože máme společný cíl: zdravé miminko. Jenže ženy by měly chtít ještě něco víc: krásný porod. Ne něco, co se musí přežít.

Buďte asertivní tak, abyste byla spokojená a cítila se dobře.

Ina May Gaskin řekla: „Pokud žena během porodu nevypadá jako bohyně, tak se k ní někdo nechová správně.“

Připadala jste si během porodu jako bohyně? Cítila jste tu hlubokou sílu, která vás spojovala se všemi ženskými předky vašeho rodu? Cítila jste, že dokážete všechno na světě a že máte porod svého děťátka plně ve svých rukou?

Pokud ano, gratuluji. Věřím, že počet takovýchto žen poroste. Pokud ne, netrapte se výčitkami. Udělala jste to nejlépe, jak jste v danou chvíli dovedla. Každopádně na druhý (nebo další) porod se můžete připravit ještě lépe.

Kudy když ne tudy?

Každá žena má svou cestu. Tou mou byl hypnoporod a více se o ní můžete dočíst v mém prvním článku. Pracuje s informovaností, vědomou přípravou na porod, hlubokým uvolněním a spoluprací těla s myslí.

Mám taky obrovskou radost, že v Čechách roste skupina žen, které rodí podle sebe a ne podle systému. Fandím jim, protože jsou to v českkých podmínkách takové partyzánky, které se nebojí nepohodlí a problémů, ale věří své schopnosti porodit hladce a vědomě své dítě.

Náš vlastní porod si v sobě neseme po celý život. A ačkoli je tato vzpomínka v našem podvědomí, neznamená to, že nás v pozdějším životě neovlivňuje. Informujme se a mějme k sobě respekt.

Chcete se na porod pozitivně naladit?

Zpracovat si své strachy a obavy?

Zaposlouchat se do uvolňujících relaxací a nechat se povzbudit nádhernými afirmacemi?

Pro těhotné ženy, které se vědomě připravují na porod, jsem připravila balíček hypnoporodních relaxací a afirmací:

*Pozn. Zlatá hodinka je zhruba 90 minut po porodu, kdy se dítě adaptuje na svět mimo dělohu a je velmi bdělé. Mezi matkou a dítětem se rozvíjí hluboké pouto, podpořené poporodním koktejlem hormonů. Nejdůležitější je matku a dítě nerušit a rozhodně neseparovat.

Šárka Chapman
Jsem máma tří dětí, autorka kurzů pro ženy>> a autorka relaxací >> a těhotenských afirmací zdarma. >> Inspiruji a podporuji ženy na jejich cestě mateřstvím tak, aby si ho užívaly a cítily se v něm dobře. Vyzkoušejte relaxaci Vlny moře zdarma >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů