Termín porodu a proč je nejlepší ho co nejdřív zapomenout

Jedna z prvních informací, které se dozvíte po tom, co zjistíte, že jste těhotná, je datum porodu. A já vám řeknu, proč byste ho měla rovnou zapomenout a ne ho sdělovat rodině a kamarádkám.

Čarovné datum

Termín porodu je čarovné datum, k němuž se upíná nejen těhotná žena, její muž a gynekolog/žka, ale i celé široké příbuzenstvo. Jakmile ho totiž ona těhotná v dobré víře sdělí rodině, zejména maminka a tchýně si ho červenou fixou zakroužkují v kalendáři, nahlásí si dovolenou v práci a tašku na návštěvu mají sbalenou dřív než dotyčná do porodnice.

Jenže běda jakmile se nic neděje. Přicházejí kontrolní telefonáty a smsky, někdy i několikrát za den. Stále nerodící těhotná pak také dostává spoustu tipů s maliníkem, horkou vanou, sexem, mytím oken, schodů a kdoví čeho ještě.

Pokud se porod sám nerozběhne, nastupuje lékař. Vyjmenovává rizika přenášení, navrhuje vyvolání, Hamiltonův hmat (který občas provede během vnitřního vyšetření, aniž by se o tom těhotné zmínil) a někde i vyhrožuje, že pokud žena k vyvolání nepřistoupí, nebude u nich moct rodit.

U prvního porodu jsem byla po termínu jen pět dní a tato zkušenost mě natolik vyškolila, že jsem ve druhém těhotenství všem, co se ptali, říkala, že miminko se nám narodí v květnu. A taky že narodilo.

Odkud se vlastně vzalo to mocné datum – termín porodu?

Obecně se ví, že těhotenství trvá čtyřicet týdnů. Ukončeným čtyřicátým týdnem přichází termín porodu a často se mylně těhotenství po termínu označuje jako přenášení. V pořádku je podle WHO rodit od ukončeného 37. týdne do ukončeného 42. týdne, tedy celých pět týdnů! Teprve potom se jedná o přenášení, od 40. týdne můžeme mluvit o potermínovém těhotenství.

Jenže, v české kotlině se v porodnici často jako nejzazší datum pro vyvolávání udává 41+3. To aby se to za ty čtyři dny zaručeně stihlo. Některé děti však skutečně potřebují více času a narodí se třeba až po ukončeném 43. týdnu. Jenže v západní kultuře se jim dá málokdy šance a ony se tak rodí dřív, než k tomu samy dozrají.

Proč se vlastně porod vyvolává?

Jako nejčastější důvody k vyvolávání se udává selhání placenty nebo příliš velké dítě, ačkoli procento těchto rizik je docela nízké. Dalšími uváděnými riziky jsou žloutenka, větší riziko použití kleští nebo jiných zásahů nebo dokonce mrtvě narozené dítě. Ale kde je nějaká relevantní studie z dnešní doby, když naprostá většina žen ze strachu z právě vyjmenovaných rizik vyvolání raději podstoupí?

Rizika potermínového těhotenství nebo přenášení jsou lékaři zvýrazňována mnohem více, než rizika vyvolání porodu, které často končí podáním velkého množství medikace a/nebo císařským řezem.

Statistiky nám také ukazují, že miminka si z nějakých termínů hlavu nedělají a pouze 3-4% se jich narodí v termínu porodu.

Představte si jabloň. Už jste někdy viděli, že by na ní všechna jablka dozrála ve stejný den? Ne? Přesně tak je to i s miminky. Každé potřebuje svůj čas.

Před porodem prochází miminko velkým vývojovým spurtem, včetně vývoje mozku a obalení se tukem. A tohle nám žádné ultrazvuky neukáží. Žena by měla mít možnost být co nejvíce v klidu a naladit se na své miminko. To je pro oba nejlepší.
V říjnu 2018 jsem byla v Londýně na kurzu pro duly, kde mluvil Michel Odent o tom, že zjistit, zda placenta funguje dobře nebo ne, se dá efektivně z moči těhotné ženy. Je to jednoduchá a neinvazivní technika, která ženu nijak neobtěžuje a je velmi přesná. Stačilo by, aby muž ráno cestou do práce zavezl vzorek moči  ženy do laboratoře a výsledek by byl připraven během pár hodin. Proč se toho nevyužívá? Protože o této možnosti téměř nikdo neví, tudíž není poptávka, na niž by laboratoře reagovaly a tuto jednoduchou metodu by nabízely.

Holandsko v polovině 18. století

Ale podívejme se tedy zpět na to, odkud se těch magických 40 týdnů vzalo. V roce 1744 holandský profesor Hermann Boerhaave vysvětlil, jak spočítat termín porodu. Na záznamech těhotenství 100 žen (ano, žádné stovky nebo tisíce, pouze sto žen) usoudil, že očekávaný termín porodu spočítáme tak, že k poslední menstruaci přidáme sedm dní a potom devět měsíců. Ale Boerhaave jaksi nikdy nevysvětlil, jestli těch sedm dní se přidává k prvnímu nebo poslednímu dni poslední menstruace.

Na Boerhaavovu studii potom v roce 1812 navázal německý profesor Carl Naegele, ale ani z jeho definice není zřejmé, zda se sedm dní přidává na začátek nebo konec poslední menstruace. A lékaři to interpretovali jednou tak podruhé onak, jednotní však nebyli. Nicméně na začátku 20. století začaly americké učebnice, z nám neznámého důvodu, používat Naegelovo pravidlo od počátku poslední menstruace.

Aha, takže ještě jednou: miliónům žen se v 21. století vypočítává termín porodu podle výzkumu, jež byl proveden na pouhých sto ženách před více jak 250 lety.

Máme teď samozřejmě ultrazvuky, ale i ty se mohou s termínem porodu odchylovat (některé zdroje uvádí odchylku pět dní, jiné až 1,2 týdne)  Proč tedy trvat na vyvolání 41+3? Ultrazvuky nejsou přesné ani co se týká velikosti dítěte a zkušená porodní asistentka je díky pohmatu břicha v odhadu přesnější.

Takže na základě čeho se ženám doporučuje vyvolání porodu? Je to skutečně nutné? A převažují benefity nad riziky? Dostávají ženy skutečně dostatek informací, aby mohly udělit opravdu informovaný souhlas? To jsou otázky, které bychom si měli klást.

Co tedy dělat po termínu?

Zůstaňte v klidu a nenechte si nahnat strach ani se vystresovat. Ptejte se lékaře, dokud všemu neporozumíte a nechte si čas na rozmyšlenou.

Laďte se na své miminko a buďte co nejvíce v klidu. Můžete vyzkoušet třeba relaxaci Vlny moře zdarma nebo pozitivní těhotenské afirmace. Věřte svému tělu a svému miminku.

Šárka Chapman
Jsem máma tří dětí, autorka kurzů pro ženy>> a autorka relaxací >> a těhotenských afirmací zdarma. >> Inspiruji a podporuji ženy na jejich cestě mateřstvím tak, aby si ho užívaly a cítily se v něm dobře. Vyzkoušejte relaxaci Vlny moře zdarma >>
Komentáře
  1. Marta napsal:

    Dobrý den, co přesně má být v moči zjištěno, pokud placenta dobře funguje? Jde o bílkovinu? Kde najdu informace od Michela Odenta? Děkuji.

  2. Klara napsal:

    Jak se zjisti funkčnost placenty z moci prosím? Je k tomu nějaký odkaz?

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů