Šárka Chapman

Ta nejlepší domácí plastelína a vzdělávací aktivita, kterou děti milují

Play-doh je taková měkčí a poddajnější verze klasické plastelíny, se kterou jsme si jako děti hráli my. Prodává se v nejrůznějších barvách a s velmi širokým vybavením: od vykrajovátek přes zubní sady po nejrůznější protlačovátka.

Nevýhodou je zejména její cena a fakt, že po pár hodinách na vzduchu začne tvrdnout. Nelíbí se mi ani množství obalů a plastových kelímků, které ke každé sadě patří. Proto jsem začala doma připravovat vlastní play-doh hmotu. Chvíli ale trvalo, než jsem našla ten perfektní recept, který nelepí. A protože jste si o něj psali, sepsala jsem vám nejen postup, ale přidala i naši nejoblíbenější aktivitu, kterou ocení zejména milovníci zvířat a přírody. Skvěle se hodí i pro ty, kteří zrovna v přírodovědě probírají třeba lichokopytníky.

Otisky zvířat

Používáme na ni figurky Schleich, protože jsou opravdu kvalitní a po otisknutí do plastelíny zanechávají realisticky vypadající stopy.

(Tohle je také skvělý tip, jak vyřešit otázky rodiny nebo kamarádů na dárky pro děti: když pořádáme oslavu narozenin a všichni se ptají, co dítěti pořídit, požádáme je o zvířátka. Jednou je to sada zvířat z farmy, jindy les nebo polární kruh. Takhle se nám postupně schází a my nemusíme řešit plastové hračky z Číny, které by děti v nějaké míře jinak dostaly).

 

Pro tuto aktivitu jsem připravila tři těsta play-doh podle návodu, jedno jsem nechala bílé, jedno obarvila kurkumou a třetí kakaem. Pro doladění atmosféry jsme přidali také kamínky, větvičky a šišky. Obtiskávali jsme tlapy a kopýtka jednotlivých zvířat a pozorovali, v čem se liší.

No a konečně je tu to, na co čekáte:

Recept na to nejbezvadnější domácí play-doh

Ingredience:

  • 300 ml horké vody
  • 150 g hladké mouky
  • 75 g soli
  • 2 lžíce octa
  • 1 lžíce oleje
  • barvivo (potravinářské nebo můžete použít třeba kakao či kurkumu)
  • esenciální olej (přidala jsem pár kapek sladkého pomeranče)

Postup: 

Mouku a sůl smíchám a nasypu na teflonovou pánev. Případně přidám jako barvivo kurkumu či kakao.

Zvlášt smíchám horkou vodu, ocet a olej. Tuto směs pak vleju na pánev a na mírném ohni míchám. Přidám pár kapek esenciálního oleje – třeba jasmínu nebo sladkého pomeranče, který nádherně voní. EO přidávat nemusíte, ale z plastelíny bude jinak trošku cítit ocet.

Po chvíli hmota začne tuhnout a je potřeba ji míchat, dokud se z ní nestane koule.

A teď pozor: aby z toho byla ta nejlepší plastelína, která se nebude lepit a dlouho vydrží, musíte vydržet v prohřívání hmoty. Stále kouli na pánvi otáčejte, čímž podpoříte chemický proces, kterému ani za mák nerozumím, ale jinak to prostě bude lepit. Po zhruba pěti minutách „koulení na pánvi“ zkuste, zda hmota už nelepí. Pokud ano, vraťte na pánev a ještě chvilku prohřívejte. Pokud ne, můžete se směle pustit do hraní.

No a pokud budete důslední a po každém hraní plastelínu dáte do kelímku s víčkem a ideálně ještě do ledničky, vydrží vám několik týdnů. Pokud se vám dostala do koberce nebo se přilepila dětem na legíny, tak vyčkejte, až ztvrdne a můžete ji jednoduše vydrolit nebo vyluxovat.

Receptů kolujou po internetu mraky, od anglických verzí po české. Tuto verzi jsem našla na webu brydova.cz a tip na barvení kurkumou a kakaem mám z IG Your_clever_monkey.

A jestli chcete děti na cestách, při čekání nebo nevlídném počasí odtrhnout od displejů a obrazovek, mrkněte na tyhle rozvíjecí kartičky, které pořídíte nejen za pár minut, ale také za „hubičku“.

 

Šárka Chapman
Jsem máma tří dětí, dula, lektorka on-line kurzu hypnoporodu >> a autorka relaxací pro ženy>> a těhotenských afirmací zdarma. >> Inspiruji a podporuji ženy na jejich cestě mateřstvím tak, aby si ho užívaly a cítily se v něm dobře. Vyzkoušejte relaxaci Vlny moře zdarma >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů