Strach z porodu a 5 způsobů jak s ním pracovat

Od raného dětství jsme konfrontováni s obrazem porodu, který je plný bolesti, křiku a krve. Slýcháme příběhy o těžkých porodech, potřebě lékařské pomoci a léků či tišících prostředků. Díky tomu všemu vypadá porod jako něco nepřirozeného a rodící žena jako bezmocná.

Také většina filmů ukazuje, jak rodící ženy automaticky potřebují pomoc lékařů a jasné instrukce. Lékaři ženě říkají, kdy tlačit, jak dýchat a rodička bývá obestoupena řadou lidí. Často to dokonce vypadá jako naléhavý případ. Praskne voda a všichni už v panice spěchají do porodnice.
Ale realita je a měla by být jiná. Ženská těla jsou stvořena k tomu, aby na tento svět přiváděla nové životy. Devět měsíců nosí žena své miminko pod srdcem a vše, co by žena během porodu měla dělat, je naslouchat svému tělu, své intuici a napojit se na své miminko.

5 způsobů jak pracovat se strachem z porodu

Právě v momentu, kdy nejsme napojené na sebe samu a své miminko, roste ten zbytečný strach. A kde je strach, je i napětí. A z tohoto napětí vzniká bolest, které jsme se tak báli. Je to takzvaný kruh strach-napětí-bolest, který popsal Dr. Grantly Dick-Read. A já vám ukážu, jak z tohoto kruhu můžete vystoupit.

Proto pokud se bojíte porodu, najděte si na sebe čas a zpracujte si své strachy.

1. Sepište si to

Můžete si vzít papír a tužku a všechno si to jednoduše napsat. Čeho se bojíte? Bolesti, krve, toho, že něco nebude v pořádku, císařského řezu…? A pak jděte bod po bodu a podívejte se na skutečné důkazy, statistiky a různé možnosti, jaké máte. Možná budete překvapená, jak málo tam z těchto strachů zůstane.

Třeba strach z bolesti.

Jaké jsou důvody strachu? Protože zejména u prvního porodu to není váš strach, ale strach, který vaše mysl přijmula na základě informací vašeho okolí. Proto si uvědomte, že to vůbec nemusí být opodstatněné. Záleží přeci na vás, jaký porod prožijete.
Co přispívá k bolestivosti porodu? Fakta: zejména urychlovaný a medicínsky vyvolávaný porod (například pitocinem, tedy syntetickým oxytocinem). Zjistěte si o tomto tématu více, podívejte se na benefity a rizika a k porodu už půjdete s vědomím, co chcete a co ne.
Co pomáhá k pohodlnějšímu porodu? To byla moje otázka, protože po první zkušenosti jsem hledala možnost pohodlného, ne-li bezbolestného porodu. A objevila jsem hypnoporod. Díky němu jsem prožila krásný a bezbolestný porod. Nebo je vaše cesta s použitím léků tišících bolest? Moderní medicína nabízí mnoho tišících prostředků a vy máte během těhotenství čas si to všechno v klidu prostudovat.

Pokud je to obava z císařského řezu.

Jaké jsou důvody strachu? Nechcete císařský řez, protože se bojíte, že nebudete schopná se o své miminko postarat? Bojíte se, že vám zůstane velká jizva, že se budete dlouho zotavovat nebo že se vám nerozeběhne kojení? Pak si sežeňte více informací a proberte to se svou lékařkou, porodní asistentkou nebo dulou.
Jaké jsou výhody císařského řezu? Procento císařského řezu stoupá a ze statistik je jasné, že takto vysoké procento (kolem 25%) je neodůvodněné. Na druhou stranu jsou případy, kdy císařský řez zachrání životy. Proto ho berme jako neutrální. Není potřeba pokud vše půjde dobře, ale je tu pro nás, pokud by bylo potřeba.
Jaké mám při císaři možnosti? To mě hodně zajímalo. Kde a s kým bude naše miminko, jaké možnosti anestezie mám, kde budu po porodu. To se dozvíte ze stránek své porodnice neb ideálně při osobní prohlídce a pohovoru. Můžete si dát pro vás důležité body do porodního plánu. Třeba pokus o přisátí miminka po porodu a bonding s otcem, pokud nebude možný s vámi.

2. Nalaďte se na miminko

Dalším skvělým způsobem, jak se svých strachů zbavit, je mluvit se svým miminkem. Pusťte si relaxační hudbu, pohodlně se posaďte a prostě si se svým děťátkem povídejte. Můžete si nahlas pro vás pro oba číst pozitivní afirmace a opakovat je tak často, jak budete potřebovat. Pár minut každý den, třeba než půjdete do postele. Afirmace si také můžete vytisknout a dát si je na nějaké viditelné místo, třeba do koupelny, když si čistíte zuby. Principem je ujistit se, že pozitivní informace, které naše mysl dostává, převažují nad negativními, které jsme celý život slýchaly.
Uvědomte si, jak pozitivní afirmace, které v každodenním životě používáme, přispívají k úspěšným výsledkům. Proč tento princip neaplikovat i na porod?

Dalším způsobem, jak se strachem pracovat a naladit se na miminko, jsou relaxace. Například Klidná důvěra v krásný porod. Díky této relaxaci se zbavíte strachů a obav z porodu a věcí s ním spojených. Naplní vás klidemsebevědomím, že vy i vaše miminko porod krásně zvládnete. Pomocí vizualizace mraků a slunce vám ukáže, jak pracovat se svými strachy a limitujícími názory, které v sobě máme zakořeněné. Pusťte si ukázku

3. Pozitivní porodní příběhy

Požádejte ženy v rodině, kamarádky i kolegyně, aby s vámi sdílely své pozitivní porododní příběhy. Nikoliv ty negativní. Neciťte se špatně, pokud některou ženu stopnete s tím, že nechcete slyšet příběh o těžkém porodu. Vysvětlete jí, že vy a vaše miminko teď potřebujete pozitivní porodní příběhy.
Můžete se třeba zeptat, co bylo na jejím porodu nejkrásnější.

4. Hypnoporod

Během svého těhotenství jsem objevila knihu Marie Mongan Hypnoporod a ta mi skutečně otevřela oči. Hypnoporod je metoda, kdy se pomocí dechu, afirmací a relaxací naučíte hlubokému uvolnění. A v tomto stavu tak tělo a mysl krásně spolupracují. Během porodu se pak porodní cesty otevírají a miminko může hladce vyjít ven, protože mu tělo neklade žádný odpor. Je to naprosto přirozené a instinktivní. Tato metoda nezaručuje bezbolestný, ale pohodlný a sebevědomý porod.
Pokud vás hypnoporod zajímá, ale neláká vás představa kurzu s dalšími páry a pak je tu pro vás možnost individuálního on-line kurzu hypnoporodu. Lekce jsou připravovány na míru (například podle toho, zda je to váš první porod nebo ne, zda si potřebujete zpracovat určitá témata či obavy, nebo se třeba připravit na porod po císařském řezu). Více se dozvíte zde.
 

5. Najděte si spřízněnou duši

Pokud cítíte, že s tím potřebujete pomoct, najděte si osobu, které plně důvěřujete a se kterou to všechno můžete probrat. Ideální dula nebo porodní asistentka, která vás bude k porodu doprovázet. Může to ale být i kamarádka, která má sama pozitivní zkušenost s porodem a umí naslouchat. Nebo si přečtěte láskyplné porodní příběhy dalších žen. Třeba knihu Iny May Gaskin nebo Lucie Groverové. Jsou to posilující zkušenosti a je nádhera je číst.
Nezapomeňte, že porod je kouzelný.
Mojí mantrou během druhého těhotenství bylo „90% porodu je v mé hlavě„. Dělala jsem vše pro to, abych byla pozitivně naladěná, ale zároveň jsem nepotlačovala své strachy. Místo toho jsem je pomocí různých metod uchopila a zpracovala.
Použité fotografie ze serveru unsplash.com 
Šárka Chapman
Jsem máma tří dětí, autorka kurzů pro ženy>> a autorka relaxací >> a těhotenských afirmací zdarma. >> Inspiruji a podporuji ženy na jejich cestě mateřstvím tak, aby si ho užívaly a cítily se v něm dobře. Vyzkoušejte relaxaci Vlny moře zdarma >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů