Šárka Chapman

Lucčin bezbolestný hypnoporod v neratovické porodnici

S Luckou jsem se potkala před několika lety, obě jsme měly v té době jedno malé dítě, a když jsme se začaly bavit o porodech, nevěřila jsem vlastním uším. Zatímco moje první zkušenost, kterou jsem popsala v dřívějším článku, byla dost bolestná, Lucka tu svou popisovala jako něco snadného a bezbolestného. To jsem si vůbec nedokázala představit.

Podle ní to ovlivnilo několik faktorů: porod jen s mužem a porodní asistentkou, žádné zásahy do porodu a především hypnoporod. Technika, která ženě pomůže dostat se do hlubokého uvolnění. A tak jsme se s Luckou a našimi hypnoporodními dítky sešly a já vám tak přináším rozhovor s ní.

Klidná máma: Co tě přivedlo k hypnoporodu? Protože většina žen, které znám, se k hypnoporodu dostala skrze špatnou předchozí zkušenost.

Lucie: Když jsem byla těhotná poprvé, tak jsem narazila na takovém klasickém maminkovském webu na článek o hypnoporodu. Byl z prostředí klasické české porodnice a ta žena v něm popisovala svůj zážitek. A tak jsem si říkala, že bych si to mohla vyzkoušet, ale pak jsem na to zase nějak zapomněla a už jsem se k tomu nevrátila. Ale v určitém období, tak kolem 27. týdne, mě to znovu napadlo a začala jsem hledat informace o kurzu hypnoporodu a rozhodla jsem se ho absolvovat. Bohužel do toho přišla moje hospitalizace v nemocnici v 30. týdnu těhotenství, takže se to zase trošku odsunulo a jediný termín kurzu, který už zůstal, byl v 36. týdnu. Ale stále jsem si říkala, že mám čtyři týdny do standartního termínu. Takže jsem na ten kurz šla. Tím hlavním popudem byl tedy článek, který popisoval, jak zažít porod víc harmonicky, víc naladěná na sebe a samozřejmě tam byla zmíněná i bezbolestnost.

Klidná máma: Mluvíš o bezbolestném porodu, byl strach z bolesti tou hlavní motivací nebo co to bylo?

Lucie: Bolesti jsem se tak nebála, spíš jsem porod chtěla prožít co nejvíc přirozeně.

Klidná máma:  A jaký ten hypnoporod byl?

Lucie: Max se rozhodl přijít na svět trochu dřív, ve 37. týdnu a tak jsem rodila vlastně jen týden po kurzu. Ale i tak jsem si vlastně udělala několik relaxací, kterým jsem se intenzivně věnovala. Protože jsem byla tak blízko termínu, dostala jsem hypnonahrávky emailem ještě před začátkem kurzu, a tak jsem je mohla začít praktikovat okamžitě.

Klidná máma: Co znamená intenzivně?

Lucie: Myslím, že jsem ty relaxace poslouchala tak dvakrát denně. Tím, že jsem byla doma a měla jsem na to prostor, protože jsem čekala své první dítě, tak jsem se tomu mohla opravdu věnovat.

Klidná máma: A byl to hypnoporod? Tak, jak jsi ho očekávala?

Lucie: Já si myslím, že ano. Každá žena to vnímá jinak, má jiný práh bolesti a pro mě to prostě byl skutečně hypnoporodní zážitek. Bylo to velmi příjemné a věděla jsem, že jestli budu rodit znovu, tak to chci stejně.

Klidná máma: Mně utkvělo v hlavě z tvého vyprávění, že kdyby ti někdo po porodu řekl, že to musíš udělat znovu, tak že bys řekla „ok”, což já bych po prvním porodu absolutně nezvládla.

Lucie: Jo, já jsem z porodu byla opravdu nadšená. Určitě to bylo i tím, že jsem měla vedle sebe perfektní porodní asistentku Janu, se kterou jsem se potkávala dlouho dopředu a ta mě velmi pozitivně naladila. A hodně mi pomohla.

Roli v tom sehrála i porodnice, ve které jsem rodila, protože mi nikdo do ničeho nezasahoval, celý proces probíhal přirozeně a žádný lékař nic nekontroloval. Porodila jsem pouze s porodní asistentkou. To si myslím, že k tomu taky hodně přispělo.

Klidná máma: A s druhým těhotenstvím?

Lucie: Já jsem šla na zkrácený, připomínací kurz. Některé věci se probíraly vice do hloubky, ale měla jsem potřebu asi i kvůli tomu, že ten první kurz jsem absolvovala tak krátce před porodem. Tak teď jsem si to chtěla víc užít.

Klidná máma: A kurzy jsi absolvovala sama nebo s manželem?

Lucie: Na první kurz jsem šla s manželem, to byl byl dvoudenní kurz, a ten připomínací kurz byl už jen jednodenní a byl spíš pro ženy, které už do té tématiky byly víc zasvěcené.

Klidná máma: Co bys o hypnoporodu řekla ženám, kterým přijde moc lesanský?

Lucie: Že to tak vůbec není. Možná ten název zní lesansky. Ani já jsem si v první chvíli nedokázala představit, o co konkrétně jde. A asi kdybych nečetla ten článek, který popisoval porod běžný holky od A do Z, tak bych přemýšlela, co to je. Podle mě by ten název měl víc souviset s relaxacemi, meditacemi, něco v tom smyslu. Ne každý si dokáže představit, co hypnoporod znamená.

Klidná máma: Co bys doporučila ženám, které kurz zvažují, ale nejsou si jisté?

Lucie: Že by na to určitě měly jít, protože si myslím, že je to perfektní příprava, vnitřní, mentální a psychická na celý porod. A protože si myslím, že z 90 % porod je o hlavě, a o vnitřním nastavení, tak si myslím, že je to skvělý nástroj na přípravu.

 

Klidná máma: A jak to vnímal tvůj manžel?

Lucie: On byl kurzem velmi příjemně překvapenej, moc se mu líbil. My jsme byli na kurzu, který byl jenom pro páry, takže každá žena tam měla partnera a tudíž se cítil komfortně. Sám vlastně říkal, že mu to neskutečně otevřelo oči. Že do té doby se samozřejmě setkal s názorama, že „krev, naříkající žena, co já budu dělat, kdo mi řekne, jak jí pomoct, stát mám jen u hlavy, co když se mi udělá blbě?” Protože to všichni kolem popisovali jako krvavý a dramatický zážitek.

Co ho taky nadchlo, bylo, že tam mluvili o úloze manžela, jak může své ženě při porodu asistovat, jaká je jeho role, a vlastně se dozvěděl, co ten porod je a jak to vypadá. V tom kurzu jsme i viděli nahrávky hypnoporodu a on říkal, „no jo, já si vlastně pamatuju, jak naše fena rodila doma štěňata a vypadalo to úplně stejně. My jsme se na to vlastně jen dívali a ta fena nepotřebovala žádný zásah, žádnou pomoc.” Možná to zní jako divné přirovnání, ale takhle to má příroda nastavené. Přirozeně rodit bez zásahů. A o tom ten hypnoporod je. Žena ví, co má dělat,dělá to přirozeně a nepotřebuje, aby jí někdo říkal, kdy má tlačit a jak má dýchat.

Klidná máma: Chtěla bys ještě něco doplnit?

Lucie: Já bych ještě řekla, že předtím hypnoporodem jsem chodila na klasické předporodní kurzy, což třeba bylo fajn, protože jsme tam probraly jednotlivé doby porodní, ale jakmile došlo na praktickou část a na cvik dýchání, toho psího rychlého, tak jsem si říkala “to přeci nemůžu fyzicky zvládnout.” Ještě v době, kdy jsem neměla žádné kontrakce, mi to přišlo hrozně náročné a nepřirozené. Navíc při psím dýchání se nedostává kyslík k miminku. Přesně. Vlastně pak jsem tam přestala chodit, protože jsem si uvědomila, že tohle není cesta pro mě. Že to nechci takhle „standartně”. Že když se přitom necítím dobře, tak to pro mě není správné. A myslím si, že není potřeba chodit na takovéhle standartní kurzy, protože ten hypnoporodní kurz tohle všechno obsáhnul. A naopak hypnoporod tě naučí uvolnit se, a ne tlačit se zavřenýma očima na povel.

Děkuju moc za rozhovor Lucko. 

Pokud si chcete vyzkoušet, jak relaxace fungují, můžete si stáhnout relaxaci Vlny moře zdarma. A pro nastávající maminky jsem připravila těhotenské afirmace zdarma. Tak je vyzkoušejte 😉 Těhotenský balíček relaxací a afirmací už finalizuji a během prosince už pro vás bude nádherně vyladěný.

Šárka Chapman
Jsem máma tří dětí, dula, lektorka on-line kurzu hypnoporodu >> a autorka relaxací>> a těhotenských afirmací zdarma. >> Inspiruji a podporuji ženy na jejich cestě mateřstvím tak, aby si ho užívaly a cítily se v něm dobře. Vyzkoušejte relaxaci Vlny moře zdarma >> Zároveň připravuji rozvíjecí aktivity pro děti: Pohádkohraní na cesty i do postýlky >> nebo e-book zdarma 10 rozvíjecích aktivit pro předškoláky >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů