Proč bezplenková metoda není nutně bez plenek

Tenhle článek píšu především proto, abych povzbudila ty z vás, kteří o bezplenkovce přemýšlíte, ale vidíte tam příliš mnoho ALE, než abyste to zkusili.

O bezplenkové metodě jsem slyšela ještě dřív než jsem otěhotněla. Jenže to, co jsem o ní slyšela, mě utvrdilo v tom, že na to nemám. Že je to pro pokročilé, ale především důsledné matky. A to já rozhodně nebyla.

Takže když se narodila naše starší dcerka, koupila jsem prostě jednorázové plenky. Začali jsme dcerku učit na nočník od sedmi měsíců a úplně bez plenek byla ještě než jí byly dva roky.

A pak se nám narodila druhá dcerka a já se rozhodla, že bezplenkovku zkusím. Možná i proto, že jsem se už nebála dcerku držet nad umyvadlem a byla jsem si jistější. To sebevědomí z prvního mateřství určitě pomohlo.

Poprvé jsme to zkusili, když byly dcerce asi čtyři dny. A já byla v úžasu, jak je to jednoduché a hlavně, jak tomu miminko rozumí. Hodně nám to také pomohlo s kolikami. Protože místo aby se kroutila vleže na zádech, tak jí vertikální poloha s pokrčenými kolínky velmi pomohla. A pak už jsme jen pokračovali.

Bezplenkovku jsem nijak moc nestudovala, ale s mužem jsme se domluvili na určitém slově, které jsme pro dcerku používali jako signál. A fungovalo to skvěle.

Co bych vám k této metodě řekla já:

  • Prostě to zkuste pár dní po sobě a uvidíte, jak vám to půjde;
  • Ideální je začít už v šestinedělí, protože miminku to skutečně pomáhá, pokud trpí na bolení bříška. Ale pokud jste to prošvihli, začněte kdykoliv;
  • Bezplenkování neznamená bez plenek! Prostě dejte miminko nad umyvadlo/kyblík a pak mu klidně zase nasaďte plenku. Neznamená to, že buď všechno nebo nic. Dělejte to tak, jak to bude vyhovovat vám i vaší rodině.
  • Nepotřebujete žádný kurz. Přijde to intuitivně. Jen si stanovte slovo, které miminku vždycky párkrát řeknete, když dáte miminko nad umyvadlo/kyblík/nočník.
  • Pozorujte miminko. Dává vám signály třeba tím, že se kroutí jako červík.

A teď více tipů z praxe zkušené trojnásobné mámy Lucie Machutové, maminky tří kloučků:

Lucko, nejdřív se nám prosím představ 😉

Jsem zažraná máma tří rarášků. Ukazuju moderním rodičům, jak zůstat cool a zároveň věnovat svým dětem hřejivou náruč kontaktního rodičovství. Můj web: https://luciemachutova.cz

Můžeš nám vysvětlit princip bezplenkovky a její nejdůležitější zásady?

Tak principy jsou nejčastěji tyhle:
  • Signály dítěte (že se mu chce čůrat nebo kakat),
  • časování = dáváme dítě vyčůrat po nějaké činnosti (kojení) nebo před ní (než navážeme do šátku),
  • intuice (prostě víme, že potřebuje čůrat),
  • sledování chování dítěte (především náhlá změna nálady ze spokojené na nespokojenou),
  • čůrací a kakací zvuk – používáme jako pobídnutí k vykonání potřeby.
Pokud si o tom chcete přečíst víc, doporučuju knížku Ingrid Bauerové Bez plenky.
Jako nejdůležitější zásadu vnímám větu: Cílem je spokojené dítě, ne dítě bez plen (nebo dítě se suchou plenou). Protože to je ten hlavní důvod, proč bezplenkovku zkusit – může z věčně nespokojeného miminka „vykouzlit“ usměvavé dítě 😉

Máš nějaké tipy pro úplné začátečníky?

Začít s bezplenkovkou můžete klidně už v porodnici. Není na to potřeba žádná příprava. Prostě dítě vybalíte z plen a nad vhodnou nádobou (třeba umyvadlem, vanou, mísou, kýblem, záchodem …) ho pobídnete, ať se vyčůrá.
Úplně nejjednodušší mi přijde to zkoušet po spaní – je velká pravděpodobnost, že se bude dítěti chtít čůrat.
Řadu maminek trápí, že si nedokážou představit bezplenkování v různých situacích – třeba venku. Na všechny tyhle otázky jsem se pokusila zodpovědět v článku Jak začít s bezplenkovkou.

Ty máš tři syny – lišila se u nich bezplenkovka?

Překvapivě až tolik ne. I když je každý úplně jiný, dávali nám třeba úplně stejným gestem najevo, že se jim chce čůrat – všichni tři.
Co se hodně lišilo, byl náš přístup k bezplenkování. S prvním jsme to vlastně ani neměli v plánu, jen jsem chtěla odchytávat to čůrání hned po probuzení. Ale když už jsme se do toho pustili, byli jsme s mužem dost urputní 😀 Což bylo až na škodu.
S druhým jsme už věděli, do čeho jdeme, takže jsme si to celé už víc užívali. I proto se snažím dělat bezplenkovce osvětu, aby mohli rodiče ty počáteční nejistoty přeskočit.
No a s třetím už to je tak automatické, že ani nevím, jak ji vlastně praktikujeme – je to přirozená součást života s miminkem, jako třeba kojení.

V čem vidíš největší benefit bezplenkovky a proč stojí za to do toho jít?

Pro nás se stala bezplenkovka vstupní branou k celému kontaktnímu rodičovství. Když totiž máma zažije to porozumění s nemluvnětem, je to až magický! Všechny zažitý představy o tom, jak nám miminka nerozumí padnou a najednou člověk zjistí, že si s miminkem „povídá“. To věřím, že milují všichni, kdo bezplenkovku zkusili!
Proto se ta metoda jmenuje komunikační. A komunikaci vidím jako ten hlavní benefit – díky ní totiž vztah máma-dítě nebo táta-dítě nabere neskutečnou intenzitu.
Jako propagátorka kontaktního rodičovství v bezplenkovce vidím i ohromnou sílu, dokazující rodičům, že miminka vědí, co je pro ně dobré. A díky té zkušenosti třeba i uvěří, že není potřeba děti kojit podle časového harmonogramu, že samy vědí, kdy potřebují jíst. A jak dlouho. A že jejich pláč je jen další způsob komunikace, kterým se nám snaží vždycky něco sdělit. Třeba: „Mami, chce se mi čůrat!“ 😉
Děkuju moc. A pokud byste si o bezplenkovce chtěli přečíst více, najdete je v Lucčiným článku Jak začít s bezplenkovkou

A co pro vás mám dál?

Třeba dvě relaxace pro spokojenou mámu a afirmační karty, které vás povzbudí v náročných chvílích.

 

 

Šárka Chapman
Jsem máma tří dětí, autorka kurzů pro ženy>> a autorka relaxací >> a těhotenských afirmací zdarma. >> Inspiruji a podporuji ženy na jejich cestě mateřstvím tak, aby si ho užívaly a cítily se v něm dobře. Vyzkoušejte relaxaci Vlny moře zdarma >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů