Nástrahy prvního mateřství

Mít jedno dítě nebo dvě děti je obrovský rozdíl.

Mají jiné potřeby, jiné spánkové režimy, jiné nálady, jinou rychlost a často i směr. V mnohém je to tedy náročnější, na druhou stranu se mi osobně ale hodně ulevilo.

Spoustu věcí už znám a většinu situací zvládám v klidu. 

Během prvního těhotenství a mateřství jsem dostávala mnoho (ve většině případů nevyžádaných) rad. A nejen rad, ale i názorů. Názorů na naši výchovu, na náš přístup. A jak naše dcerka rostla, přímou úměrou rostl jejich počet.

Patřilo mezi ně:

Seš moc měkká. Jak chceš mít druhé dítě s tímhle přístupem? Je na tobě moc závislá.

Měla bys ji nechat vyplakat a ne k ní hned běžet. Takovéhle poplakání jsem já nikdy neřešila.

Děti nemají spát s rodiči. Moje byly hned od návratu z porodnice ve vlastním pokoji. Takhle se Olivia nikdy v pokoji spát nenaučí.

S dětmi se nediskutuje. Mezi partnerstvím s dítětem a rozmazleností je velmi tenká hranice, kterou nerozpoznáš. Víš kolik rozmazlených dětí kolem sebe vídáme?!

Z mého deníku: 17. srpen 2015 (Olivii bylo 10 měsíců)

„… A určitě dělám chyby a u druhého dítěte už budu některé věci dělat jinak, ale dělám vše podle svého nejlepšího vědomí a svědomí, ale především to dělám tak, jak cítím, že je to nejlepší a že bych to dělat měla.

A tak trochu zírám, že to musím nějak obhajovat.

Ne, opravdu nechci nechávat Olivěnku brečet, protože si myslím, že je moc malá na to, aby spala sama ve svém pokoji.

Nevím, odkud se bere přesvědčení, že už MUSÍ nebo BY MĚLA spát celou noc v kuse.

NE! Rozhodně ji nenechám prořvat ke spánku.

ANO, chci aby vždy věděla a cítila, jak moc ji milujeme a že tu jsme vždy pro ni.“

Tohle všechno mě neskutečně vyčerpávalo, protože to do mě vždycky zaselo pochybnost. Dlouho jsem nad tím potom přemýšlela. Jestli mají pravdu. Kolik jí tak mají.. Jestli máme ten svůj přístup změnit.

V čem je nám dobře?

Naštěstí jsme náš přístup nezměnili. Stejně přistupujeme i k naší druhé dceři a je nám spolu dobře. Přiznávám, co se spánku týče, někdy bych radši spala sama ve spacáku pod širákem než s nima dvěma v posteli. Na druhou stranu poslouchat v noci jak oddechují a probudit se ráno spolu je neskutečně krásné. Někdy si Olivia sama řekne, že bude spát u sebe v pokojíčku, jindy chce usínat s námi a tak je to v pořádku. Chceme, aby se rozhodovaly samy a svobodně. Aby dělaly věci, protože samy chtějí, ne proto, že to od nich očekává okolí. Nepoužíváme věty typu „Ty už seš velká holka, ty už bys měla/neměla…“

Proč se mi s druhým dítětem ulevilo

Největší změna u druhého mateřství oproti prvnímu byla důvěra.

Důvěra ve své dítě.

Důvěra v sebe samu.

Takže ačkoli jsou dvě děti mnohem náročnější, je mi v tom mateřství lehčeji. Protože vím, že pokud je nám všem v našem přístupu dobře, je pro nás dobrý. A pokud někomu jinému fungovalo pro jeho rodinu něco jiného, tak v pořádku, ale už si to nenechám vnucovat.

Naučila jsem se prostě věřit svému dítěti. Bezmezně.

Pokud pláče, nesnažím se odvést její pozornost, jen aby neplakala. Chci, aby si z důvodu svého pláče odnesla ponaučení nebo porozumění. Teď už jsou starší dcerce čtyři roky a spoustu situací dokáže s přehledem vyřešit sama. Nejvíc mě vždycky dojme, když spadne, pak vstane, opráší kolena, dá si pusu na odřeninu a běží dál.

Když mě při své činnosti odstrčí, nechám ji, ať si to udělá po svém, protože už je očividně připravená, když mou pomocnou ruku už nepotřebuje.

Když ke mně vztáhne ruce, vezmu ji do náruče, protože teď mě potřebuje.

Pokud to jde, vždy odpovídám na jejich potřeby nebo jim vysvětlím, co a proč nejde. Například nemohu vyndat dcerku na dálnici za jízdy a vzít si ji na klín, jak si o to z autosedačky pláčem říká.

Za víc jak čtyři a půl roku rodičovství vidíme, že jdeme správnou cestou. Děláme přešlapy, ale držíme si svůj směr, ve kterém nám je jako rodině dobře. A to je pro nás hlavní.

Přeji i vám, ať se vám po vaší cestě mateřstvím kráčí lehce a s radostí. A pokud potřebujete povzbudit nebo podpořit, jsou tu pro vás nachystané relaxace a afirmace. Večerní relaxace pro unavenou mámu je láskyplná a hluboká, tak si ji užijte, třeba po jednom z těch těžších dní.

Šárka Chapman
Jsem máma tří dětí, autorka kurzů pro ženy>> a autorka relaxací >> a těhotenských afirmací zdarma. >> Inspiruji a podporuji ženy na jejich cestě mateřstvím tak, aby si ho užívaly a cítily se v něm dobře. Vyzkoušejte relaxaci Vlny moře zdarma >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů