Šárka Chapman

Šárka Chapman

Dula a lektorka hypnoporodu, máma tří dětí

"Chci vás inspirovat i dodat vám odvahu. Od těhotenství, přes porod až po školní věk dětí.

Aby vám v mateřství bylo dobře."

Jsem dobrá máma

Zní vám to namyšleně? Někomu možná, ale já se tak opravdu cítím. Jsem dobrá máma, protože své děti miluju, protože dělám vše, jak umím nejlépe, ale ne lépe, a protože to posuzuju svýma očima. Ne společenským měřítkem, ne okem tchýně nebo sousedky. 

Dobrá máma neznamená dokonalá máma. Neznamená to nekonečnou trpělivost, sebeobětování, ani pokaždé teplé večeře nebo spárované ponožky. Dobrá máma má dobré i špatné dny, má dny zábavné, obyčejné, radostné, šílené, prokýchané, uzívané, veselé i vyčerpávající. Protože takové mateřství je. Je všechno jen ne dokonalé. A takové jsou i mámy. 

Dobrá máma je laskavá, především sama k sobě. To byl nejdůležitější krok na mé cestě k tomu, že se cítím v mateřství dobře a spokojeně a hlavně o sobě, jako o mámě, už nepochybuju

Ale musela jsem k tomu dospět

U první dcerky tomu tak rozhodně nebylo. V mnohém jsem se hledala,
v mnohém jsem si nedůvěřovala, v mnohém jsem o sobě pochybovala. Pochybovali o mě i druzí. Generace našich rodičů vůbec nedokázala akceptovat naši cestu kontaktního a respektujícího rodičovství. Nevěřili, že takto lze dítě vychovávat a často mi říkali, že jsem moc měkká a že takhle daleko nedojdu. 

Postupně jsme s manželem byli v našem směru pevnější a viděli jsme, že jsme
v tomto přístupu všichni tři spokojení. Nicméně pochyby a někdy zklamání nad sebou samou, když jsem některé situace nezvládla tak, jak jsem chtěla, ty zůstávaly. Měla jsem pak večer výčitky, když jsem na dcerku křičela, když jsem nedokázala být trpělivá, když jsem nebyla taková máma, jakou jsem chtěla být. 

Druhé těhotenství to všechno změnilo

Ta změna nepřišla okamžitě. Ale druhé těhotenství bylo mnohem vědomější a já byla víc napojená na miminko i na sebe samu. Také jsem se obklopila ženami, které mě v těhotenství podpořily a já se tak vědomě věnovala sobě a miminku. Velkou část příprav k porodu jsem strávila hypnoporodními relaxacemi, díky nimž jsem se uvolnila a naladila se na své děťátko.

Když přišel porod, byla jsem nadšená a neskutečně jsem se na miminko těšila. Prožila jsem krásný a jednoduchý porod své druhé dcerky, povzbuzena vědomými ženami. Ihned po porodu jsme s manželem a starší dcerkou přivítali naši malou holčičku. 

Tenhle nádherný prožitek mi podvědomě zvednul sebevědomí jako ženě i jako matce. Nejde o to, která žena měla lepší porod, kde a jak rodila. Jde o to, jak se při porodu cítí. Já jsem cítila sílu a jistotu, s jakou dokážu přivést své děťátko na svět. 

Co mě dělá šťastnou mámou

A tím začala moje transformační cesta. Stala jsem se lektorkou hypnoporodu a naučila se využívat relaxace a afirmace nejen v těhotenství, ale i během běžných dní, kdy potřebuju jako máma povzbudit, upustit páru a nebo se dát do pohody. 

Jsou věci, které dělám vědomě, když cítím, že zase sklouzávám pryč od "spokojené mámy":

  • Zeptám se sama sebe, co právě teď potřebuju? Někdy je ta odpoveď úplně jednoduchá, ale bylo potřeba se zeptat.
  • Udělám si čas na sebe. Nemyslím tím víkendový pobyt ve spa, ale aspoň krátký odpočinek v rámci možností. Relaxace je v tomhle skvělá, protože přesně vím, jak dlouho potrvá a můžu si ji užít naplno. 
  • Připomenu si své priority. Když sáhnu sem, tak už je to většinou krizovka, ale zabírá to okamžitě. Ve zjednodušené verzi je to 1. naše spokojenost, 2. najíst se a napít 3. všechno ostatní. To znamená, že všude bude binec, ale my si dáme večeři a zalezeme si do postele s pohádkovou knížkou. 
  • Sdílím. Krizové momenty, malé i velké radosti, i šílenosti, co se nám zrovna přihodily. Se ségrou přes skype, s mamkou po telefonu, s kamarádkami na kafi a s manželem v objetí. 
  • Jsem vděčná. Jsme zdraví, máme bezpečné místo pro život a netrpíme nedostatkem. Všechno ostatní už je nadstandart. 

Pokud i vy právě teď potřebujete povzbudit, uvolnit se a naladit se na sebe samu, můžete vyzkoušet relaxaci Vlny moře, kterou si můžete stáhnout zdarma. 

Ať vám je v mateřství krásně. 

Šárka Chapman 

Michel Odent & Liliana Lammers

Ponořte se do nádherných relaxací, které jsem pro vás vytvořila:

Relaxace Vlny moře zdarma vás během pár minut příjemně uvolní. 

Pro povzbuzení v těhotenství jsem připravila těhotenské afirmace zdarma ve formě audia i pdf. 

Dvě relaxace pro spokojenou mámu jsou tu pro vyčerpávající dny maminek malých dětí. 

A pro těhotenství, porod a šestinedělí jsem připravila kompletní balíček hypnoporodních relaxací a afirmací