Šárka Chapman

Mají vaše děti dinosauří období? Připravte jim 5 aktivit, ze kterých budou nadšené!

Našim dcerkám je 5 let a 3 roky a naprosto milují dinosaury. Připravili jsme pro ně rozvíjecí aktivity a protože prošly jejich testem nadšení a zájmu, posíláme je teď vám. A k tomu i tipy na anglické knížky o dinosaurech, protože děti v tomhle věku nasávají angličtinu jako puberťáci u videoher.

A teď už pojďme na ty skvělé aktivity. Obvykle se ptáte, jaké figurky zvířat používáme – už dlouho jsou to zvířátka od Schleich a dinosauři nejsou výjimka. Jsou sice drahé, ale opravdu kvalitní a detailně provedené (důležité pro pozorování i aktivitu číslo 2). Takže až se vás příště budou prarodiče ptát, co vnoučkovi k narozeninám – hned máte jedno zvíře nebo dinosaura.

1. Hledání dinosaurů jako pokladu

Začněte dobrodružství už samotným předáním hračky. Připravte jim hledání pokladu. Je jedno, jestli bydlíte v bytě nebo máte zahradu. Udělejte jim z předání hračky dobrodružnou výpravu. Způsoby jsou dva.

Lístečky s nápovědou

Vemte si lístečky, které poschováváte různě po bytě a nakreslete na ně symboly tak, aby děti vždy navedly k dalšímu lístečku. My jsme začali v kuchyni. Jen co holky dosnídaly, měly se rozhlédnout a najít první lísteček, na kterém byl symbol vany. Běžely do koupelny a našly lísteček s botou, v botníku našly… Počet lístků záleží jen na vás, ten poslední už odkáže na schovaný poklad. Euforie zaručena! 

Mapa s pokladem

Nebo můžete nakreslit mapu, která v dětech posílí orientační smysl. Načrtněte základní schéma vašeho bytu, domu nebo zahrady a křížkem označte schovaného dinosaura. Držte se největších orientačních bodů, jako jsou schody, dveře nebo gauč, abyste dítě při hledání moc nerozptylovali zbytečnými informacemi.

Můžete se do hledání zapojit, nebo si dejte nohy nahoru a užijte si teplou kávu s pocitem dobře vykonaného rodičovství 🙂

Identifikuj dinosaura a zjisti o něm co nejvíc

Pokud už máte o dinosaurech i knihy (jestli ne, inspirujte se na konci článku), můžete si s dětmi sednout ke knížce a zjistit, jakéhože dinosaura to právě našli. I když knížky nemáte, nic se neděje, sedněte si k počítači a googlete.  Je to jednodušší, pokud umíte anglicky.

Jak tohle dítě rozvíjí? Tak, že si uvědomuje základní charakteristiku. Zadejte do vyhledávače třeba: „dinosaur with triangles on back“ a hned máte Stegosaura. A pak už stačí kliknout na wikipedii a víte o něm úplně všechno.

Trik pro rodiče: když nevíte s jakým dinosaurem máte tu čest, podívejte se na fakturu nebo nabídku dinosaurů od Schleich. Ušetří vám to dost času, věřte mi. Některý dinosaury je fakt těžký dohledat a takovej Therizinosaurus mi dal fakt zabrat.

2. Poznej stopy dinosaurů

K této aktivitě potřebujete playdough, ideálně v zemitých barvách. Návod na fantastické domácí playdough najdete tady.

Aktivitu jim přehledně připravte – na tác nebo stůl vyskládejte playdough, válečekdinosaury. A pak už je nechte, ať válí, obtiskávají, pozorují, zkouší a stále dokola, dokud je to bude bavit. (A že bude!)

A zkuste i tuhle obměnu. Dítě může zavřít oči, vy otiskněte stopy dinosaura a nechte dítko, ať zkusí poznat, kterého dinosaura jste otiskli. A pak si můžete role vyměnit.

 

3. Dinosauří razítka

K tomuhle potřebujete speciální dinosauří těstoviny – my máme tyhle a taky malé špachtličky (seženete ve výtvarných potřebách nebo si kupte pár nanuků). Stačí přilepit těstoviny na špachtle a nechat děti obtiskávat do playdough viz předchozí bod.

Pokud to chcete posunout na další level a vaše děti zrovna baví počítání, můžete na různé špachtličky nalepit jednoho T-rexe, 2 stegosaury, 3 triceratopsy…

4. Dinosauří stínohra

Tahle aktivita nedávno obletěla na FB i Instagramu svět. Možná hned třikrát. Potřebujete dinosaura, tužku, papír a slunce. Položte dinosaura na papír a obkreslete jeho stín.

Sofistikovaná verze pro starší a trpělivé děti je obkreslit dinosaura ráno, za pár hodin jinou barvou znovu… dokud nebudete mít večer duhového dinosaura. Pokaždé k tomu můžete připsat čas, kdy jste danou verzi obkreslili. S naší trojkou dětí je tohle zatím nerealizovatelné, ale dejte vědět, pokud se do toho pustíte.

5. Dinosauři v blátě

Ti z vás, co nás sledujete a čtete už delší dobu, víte, jak rádi si tvoříme domácí blátíčko. Postup najdete v našem e-booku, který si můžete na webu stáhnout zdarma – tady. Pokud ho ještě nemáte, nebo starší verzi 7 aktivit, hurá do toho. Čeká na vás 10 rozvíjecích aktivit pro předškoláky (u nás aplikujeme už od 2 let).

Ale zpátky k blátíčku. Dinosauři totiž určitě milovali bláto. Já k tomu používám plastové boxy z IKEA. Do jednoho bláto, do druhého vodu a kartáček na zeleninu, aby mohly děti zabláceného dinosaura pořádně vydrhnout. Holky baví dinosaury v blátě pěkně zamazat, umýt, nechat uschnout na sluníčku a zpátky do bláta. Když není hezké počasí, můžete aktivitu přemístit do koupelny, v létě pak klidně vytáhněte na zahradu.

Knihy o dinosaurech

A protože jsme knihomolové, podělíme se s vámi i o tipy na naše oblíbené dinosauří knihy. Jakožto česko-anglická rodina máme knihy v obou jazycích, jen u těch dinosaurů se nám zrovna sešly jen ty v angličtině. Jak jsem psala výš, aspoň si vaše děti osvojí snáz angličtinu.

Katie Daynes, Marie-Eve Tremblay: Questions and Answears about Dinosaurs (Usborne)

Skvělá okénková knížka o dinosaurech, která odpovídá na otázky Jak? Kdy? Který? Kde? Proč? 60 otázek plných zajímavých odpovědí, u kterých se naučíte mnoho nového i vy! Třeba „Smrděli dinosauři?“ nebo „Kteří dinosauři měli peří?“ nebo „Co celý den dělali?“

Clémence Dupont: A Brief History of Life on Earth (Prestel)

Nádherná kniha, která se dá rozložit jako leporelo a měří pak 8 metrů jako Triceratops. Začíná úplně na začátku planety Země, před 4.6 miliardami let a provede vás všemi obdobími až do dnešní doby.

Jane Clarke, Lee Wildish: Dance Together Dinosaurs (Red Fox)

Přiznávám, že tuhle knihu fakt ráda nemám, co naplat, naše holky ji milují a tak čteme často o tom, jak dinosauři měli taneční soutěž, dokud T-rex celou porotu nesežral. Jsou tam různé vtípečky a slovní hříčky.

Už jste kromě dinosaurů slyšeli i o kolíčkovém divadle?

Protože jestli si myslíte, že tady s inspirací a zábavou pro děti končíme, tak se nenechte plést. Máme pro vás 7 naprosto vymazlených a originálně ilustrovaných aktivit v Rozvíjecím pohádkohraní.

Tady se o tom dozvíte úplně vše. Třeba to, že na děti čeká 53 figurek v kolíčkovém divadle, proč nevadí, když vám Černého Petra sežere pes a co vzít do čekárny, aby se tam děti nenudily.

Jaké jsou reakce rodin, které už aktivity stříhají, lepí, dokreslují, vymalovávají a nebo hrají divadlo (třeba na rozkvetlém trávníku v parku)?

Nadšení jako hrom!Věra, máma jednoho předškoláka a jedné školačky

„Dobrý deň milá Šárka, pred časom som si u Vás objednávala pre 5 ročného syna aktivity a sú veľmi dobré.“ Alexandra

„Ráda bych poděkovala za krásné materiály, které jsem pořídila pro svoje děti. Jak Pohádkohraní, tak i karty. Jsem psycholožka a před mateřskou jsem shodou okolností pracovala s dětmi v nemocnici atd, takže mě obecně vše pro rozvíjení dětí zajímá. Mám aktuálně čtyřletou dceru a rok a půl starého synka, takže aktivity budou hlavně bavit dceru, ale těším se, že vše využijeme do budoucna společně.“ Marie

Přidáte se k nim? Stačí vám tiskárna a za pár minut můžete tvořit. Pohádkohraní na vaše děti čeká tady.

Šárka Chapman
Jsem máma tří dětí, dula, lektorka on-line kurzu hypnoporodu >> a autorka relaxací pro ženy>> a těhotenských afirmací zdarma. >> Inspiruji a podporuji ženy na jejich cestě mateřstvím tak, aby si ho užívaly a cítily se v něm dobře. Vyzkoušejte relaxaci Vlny moře zdarma >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů