Domácí práce pro předškoláka: 10 tipů inspirovaných Montessori

Děti dokážou doma vytvořit během chvíle neskutečný nepořádek. Roztahat všemožné hračky, mezi to nadrobit a rozlít hrnek s džusem. Na druhou stranu milují zodpovědnost a „dospělácké“ činnosti. Stačí je trošku navést a připravit jim prostředí tak, aby se jim dobře začínalo a postupně se mohly zlepšovat.

Pokud si nejste jistí, co předškolákovi svěřit nebo se chcete inspirovat, ukážeme vám, jak to máme doma my. Můžete začít jednoduše tím, že si promyslíte věci, které je ten den doma potřeba udělat a vyberete ty, u kterých vám váš předškolák může asistovat, nebo které mu svěříte celé.

10 domácích prací pro předškoláky

1. Prostřít stůl a sklidit z něj

Pokud máte doma plastové nebo smaltované nádobí, je to činnost vhodná již zhruba od roku a půl. Dětem pomůžete tím, že jejich nádobí umístíte do spodní zásuvky nebo na poličku, na kterou dobře dosáhnou. Starší děti, zhruba od čtyř let, hravě zvládají opravdové nádobí, tedy skleničky a klasické talíře.

Prostírání stolu jim můžete usnadnit i tak, že pořídíte podložku či prostírání, na kterém je jasně dáno, kam co patří: talíř, hrneček, příbory (můžete si vyrobit doma i tak, že ho na klasické prostírání zkrátka vyšijete).

Po jídle je dobré děti povzbudit k tomu, aby si po sobě nádobí uklidily. Minimálně na kuchyňskou linku, případně do myčky.

2. Myčka nebo utírání nádobí

Máte-li doma myčku, jsou děti schopné od čtyř let velmi dobře nádobí do myčky skládat a ještě lépe z ní vykládat. Jediné, co je potřeba udělat, je vyndat z myčky nože a ostré předměty, protože jsou pro děti obvykle v úrovni očí. Pro naši mladší dcerku (zhruba od roku a půl) to dělám tak, že nejprve vyskládám křehké nádobí a dětské nádobí přendám do nižší části myčky, odkud už dcera sama nosí do své zásuvky. Zní to sice jako dvojitá práce, ale jde především o to, aby si dítě činnost osvojilo a dělalo věci v období, kdy ho to zajímá a baví. Takže pokud dítě projeví o činnost zájem, nechte mu pokaždé alespoň pár kousků nádobí.

Dětem můžete dát také do ruky utěrku a nádobí úměrné jejich věku. V žádném případě by se dítě nemělo cítit ve stresu, že něco rozbije. To znamená, že pokud chce utírat keramické talíře, je potřeba, aby si o to dítě samo řeklo a rozumělo tomu, že jsou křehké. Nikoli „Pepíček odvedle už prý doma utírá tak tady máš utěrku a taky začni.“

3. Zalévání květin

Veškeré činnosti spojené s vodou děti obvykle ohromně baví. Zalévání a rosení květin patří mezi ně. Děti se učí, nejen o něco pravidelně pečovat, ale mohou pozorovat, jak květiny rostou, kvetou a odkvétají. Uvědomují si, že některé potřebují hodně vody, jiné málo a jiným stačí rosení. Připravte jim vhodné konvičky nebo rosící nádobky úměrné jejich věku. Dobré je mít po ruce utěrku, kterou mohou případně utřít vodu z podlahy.

4. Vysávání

I vysávání patří mezi lákavé činnosti. Můžete začít tím, že sundáte hlavici a necháte dítě, ať vysává jen tyčí, případně ručním vysavačem. Děti velmi rychle pochopí princip a využití vysavače. Když naše mladší dcerka něco rozsype, běží do kuchyně pro ruční vysavač a sama po sobě uklidí. Protože rozumí, že tak se to dělá a nepřijde jí to jako otravná práce. Naopak ji očividně těší, že vše je jak má být.

5. Prádlo

Tady je pár tipů, jak můžete děti zapojit:

 • Vkládání prádla do pračky: vyberte pár menších kousků, které dítěti připravíte před pračku a ono ji může samo plnit.
 • Vyndávání prádla z pračky: přistavte koš na prádlo před pračku a nechte dítě, ať vám pomáhá prádlo vytahovat.
 • Věšení: ideální, pokud máte skládací věšák, na jehož nižší část dítě dosáhne. Prodávají se i vyloženě malé Montessori věšáky.
 • Párování ponožek: skvělá činnost pro menší děti.
 • Třídění prádla na hromádky: děti kolem tří, čtyř let přesně vědí, čí je to tričko nebo svetr. Můžete je požádat, ať z hromady prádla vytřídí své věci, případně oblečení dalších členů rodiny.

6. Příprava zeleniny při vaření

I do této činnosti se dají zapojit děti od chvíle, kdy stojí. Pro nás byla základem učící věž, do které jsem dcerku postavila tam, kde bylo třeba: ať už u dřezu nebo u pracovní plochy. Děti s radostí zeleninu myjí a přendávají do nádob. Dalším krokem u nás bylo krájení příborovým nožem a škrábání zeleniny. Na začátek je vhodná mrkev nebo okurka. Okurku jsem nedala dceři do ruky tak, jak by ji škrábal dospělý, nýbrž jsem ji položila na kuchyňské prkénko. Dcera ji levou rukou přidržovala a v pravé ruce měla škrabku.

7. Úklid pokoje a hraček

Tohle pálí rodiče asi nejvíc. Takže, jak to děláme my:

 • omezujeme počet dostupných hraček (ostatní schováváme do skříně);
 • každá hračka má své místo;
 • hrajeme si (až na výjimky) jen s jednou hračkou. To znamená, že než vytáhneme panenky, tak uklidíme lego.
 • vnitřní motivace: nechci, aby dcery uklízely kvůli tomu, že to chci já, ale že jim bude v uklizeném pokoji lépe.
 • rychlovka: když se jim uklízet nechce, uděláme rychlovku. Nastavím budíka třeba jen na dvě minuty a zkoušíme, kolik toho kdo za dvě minuty uklidí. Někdy je to tak baví, že budíka nastavuju třeba třikrát 😉
 • velký nepořádek: někdy se to prostě nakupí (obzvlášť, když jsou u nás na návštěvě další děti a v pokoji je pak všechno na jedné hromadě). Vidím, že to dcery samy nezvládnou a tak se ptám: co zvládnete samy a s čím ode mě potřebujete pomoct? Nechci, aby měly pocit, že je toho na ně moc a že na to nestačí. Chci, aby měly dobrý pocit z toho, co dělají.

8. Montování a oprava věcí

Ideální pro utužení vztahu mezi tátou a dítětem. Děti vnímají, že je to chlapácká činnost, kterou neděláme každý den, a o to víc je to láká. Naše dcery dostaly i dřevěnou montovací sadu, se kterou občas chodí po domě a opravují. Nicméně je zapojujeme i do skutečných oprav nebo montování nábytku.

9. Pečení

Naše děti naprosto milují hnětení těsta, sypání mouky, válení a vykrajování. Pečeme společně vše od banánových muffinů přes jablečný štrúdl po vánoční cukroví. Pro mě je důležité si vše dopředu připravit, abych se pak během přípravy mohla věnovat jen jim.

Vše jim dopředu vysvětlím a dohodneme se, kdo bude co dělat.

10. Čištění bot

Další lákavá činnost. U nás jsme začali zhruba na dvaceti měsících, kdy se ke mně dcerka přidala. Dala jsem jí tedy jeden pár jejích bot, kartáček, hadřík a bezbarvý krém na boty.

Nejdřív pozorovala, co dělám já a pak se to snažila napodobit. Vytrvala u toho asi deset minut a opravdu se snažila vyčistit boty důkladně (v nestřeženém okamžiku nakrémovala boty i zevnitř 😉 ).

Nicméně i tady jde především o návyk a zapojení dítěte do činnosti, kterou mu můžeme přizpůsobit.

Závěrem

Pro mě je důležité, aby si dcerky mohly jakoukoli aktivitu vyzkoušet v období, kdy je to láká a baví. Zároveň jim dávat skutečný prostor a zodpovědnost, aby neměly pocit, že celé dětství místo vaření jen škrábaly brambory.

V tomto článku jsem se nesnažila o výčet všech činností, které mohou děti doma dělat, ale spíše o inspiraci a celkový přístup.

Každé dítě je jiné a vyvíjí se svým tempem. Věk, který u jednotlivých aktivit uvádím, je orientační a vycházím pouze z vlastních dětí 😉 Důležité je dítko zapojovat, když chce, ale nijak ho do aktivity nenutit. Představit dítěti aktivitu v bezpečném a dostupném prostředí a nechat ho, ať zkouší.

Použité fotografie jsou z rodinného alba nebo serveru Unsplash.com

Šárka Chapman
Jsem máma tří dětí, autorka kurzů pro ženy>> a autorka relaxací >> a těhotenských afirmací zdarma. >> Inspiruji a podporuji ženy na jejich cestě mateřstvím tak, aby si ho užívaly a cítily se v něm dobře. Vyzkoušejte relaxaci Vlny moře zdarma >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů