6 přínosů hypnoporodu pro vás a vaše děťátko

Během prvního těhotenství jsem o hypnoporodu sice slyšela, ale neměla jsem pocit, že bych ho skutečně potřebovala. Ale jakmile jsem otěhotněla podruhé, věděla jsem, že tentokrát to rozhodně zkusím, protože tu bolest prvního porodu už nechci nikdy zažít. A druhý porod mi byl odměnou za vynaloženou přípravu.

A tak abych vám usnadnila rozhodování, sepsala jsem pro vás 6 přínosů hypnoporodu plus pár informací navíc.

Co je to hypnoporod a jaké benefity má pro vás a vaše děťátko?

  • Hypnoporod je ověřená medota, která vám pomůže zůstat během porodu uvolněná.
  • Tento program bere v potaz jak fyzickou, tak psychickou stránku pohody rodící ženy.
  • Dává jí nástroje k dosažení co nejpohodlnějšího a někdy dokonce bezbolestného porodu.
  • Dává také aktivní roli otci, který potom může matku podporovat efektivním způsobem.
  • Tato metoda může být použita jak v porodnici, tak doma nebo v porodním centru.
  • Je vhodná i pro císařský řez.

Proč si zvolit hypnoporod?

  • ​V minulosti bylo pro ženy běžné, že se kolem porodů pohybovaly a věděly tak, co je čeká (často se rodilo doma).
  • Dnešní ženy jsou přirozenému způsobu porodu vzdálenější, často musí absolvovat rutinní vyšetření, které je při porodu ruší.
  • Také způsob života byl jiný. Ženy jsou vzdělanější, dělají mnohem méně fyzické práce, ale zato více té mentální. Více sedí a jsou méně ve dřepu.
  • Hypnoporod nás přibližuje k našim kořenům, blíže k přirozenému způsobu porodu.

Tak tedy: 6 benefitů hypnoporodu pro vás a vaše miminko:

1. Váš porod bude s největší pravděpodobností pohodlnější a někdy je dokonce úplně bezbolestný. Díky čemu? Hypnoporod vám vysvětlí, proč při porodu vzniká bolest, která je, minimálně v první době porodní, naprosto neopodstatněná. Hypnoporod vám dá nástroje pro pohodlný porod, jako třeba nácvik hlubokého uvolnění, dva typy dechu, které podporují práci těla při porodu a také informace, které porod velmi usnadní.

 

 

2. Vaše děťátko se narodí do klidného a uvolněného prostředí, vědomé a připravené na bonding tak, jak ho příroda zamýšlela. Kurz hypnoporodu jasně vysvětluje podmínky zlaté hodinky, tedy první hodiny až dvou po porodu.

3. Porod bývá u hypnoporodů mnohem kratší. Je to především díky tomu, že spolupráce mezi tělem a myslí je velmi efektivní. Navíc pokud je žena uvolněná, neklade tak tělu nevědomě odpor a porod tak má mnohem hladší a rychlejší průběh.

4. U hypnoporodů je potřeba mnohem méně léků i medicínských zásadů, což dovoluje děťátku adaptovat se přirozeně poté, co se narodí. To je dáno i tím, že žena má dopředu informace a umí se sebou a se svým tělem pracovat.

5. Ženy, které porodily metodou hypnoporod, se mnohem snáze vrací do formy, protože  díky hypnoporodu je fyzický vliv rození mnohem nižší. To souvisí jak se zmiňovanými nástroji, které má žena k dispozici, tak s informacemi, které žena během kurzu dostane. Ví tak například, jaké polohy jsou nejefektivnější a během porodu si instinktivně volí tu, která jí nejvíce vyhovuje.

6. Váš partner se naučí, jak vás během porodu efektivně podpořit a bude mít aktivní roli při vašem porodu. Díky tomu to bude sdílená a láskyplná zkušenost.

Okamžité benefity jsou zřejmé, ale dlouhodobé benefity pro vaše děťátko nemohou být dostatečně doceněny.

 

Opakovaně dostáváme hypnoporodní příběhy, kdy se miminka narodí klidná, spokojená a dobře spící. Také se zdá, že lépe prospívají. Možná se to zdá zázračné, ale k tomu byl hypnoporod vytvořen.

Šárka Chapman
Jsem máma tří dětí, autorka kurzů pro ženy>> a autorka relaxací >> a těhotenských afirmací zdarma. >> Inspiruji a podporuji ženy na jejich cestě mateřstvím tak, aby si ho užívaly a cítily se v něm dobře. Vyzkoušejte relaxaci Vlny moře zdarma >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů