12 tipů, jak připravit starší(ho) sourozence na miminko, aby to proběhlo v co největším klidu

Čekáte své druhé, třetí nebo i další miminko a chcete, aby byl přechod co nejpohodovější? Abyste se vyhnuli žárlivosti staršího na novorozené miminko a nemuseli řešit, že se starší cítí odstrčeně. Nám se narodilo třetí miminko a já pro vás mám 12 tipů, které vám před narozením dalšího potomka pomohou udržet rodinu ve větší pohodě.

A k tomu se podělím o jednu důležitou věc, kterou jsem podcenila.

1. Mluvte narovinu

Můžete začít už v momentě, kdy si další miminko teprve přejete. Nebo až ve chvíli, kdy vám těhotenský test potvrdí, že malý sourozenec už je na cestě. Možná ale budete chtít počkat na druhý trimestr, abyste dítě nezatěžovali tajemstvím, pokud svému okolí nechcete ještě šťastnou novinu sdělovat.

Vždy je důležité přizpůsobit informace věku dítěte, ale základem by měla být upřímnost a otevřenost.

2. Zahrňte dítko do všeho

Vysvětlete dítěti co se děje, s ohledem na jeho věk. Proč vám není dobře (pokud první trimestr proležíte na gauči), proč vám roste břicho, proč nemůžete jíst určité věci… Děti jsou velmi citlivé a potřebují naši upřímnost. Není dobré je klamat, že je všechno v pořádku, když ve skutečnosti není. Pokud jste kvůli těhotenství na nějaký čas ve svých aktivitách omezená, vysvětlete jim, že je to dočasné, že miminko potřebuje klid na to, aby mohlo růst a vy můžete vymyslet aktivity, které lze dělat třeba na gauči.

Dítko můžete vzít s sebou i k doktorovi na ultrazvuk. Vysvětlete mu dopředu, co tam uvidí, proč tam jdete a proč je to důležité. Zvažte samozřejmě temperament a věk dítěte, ale my jsme s sebou brali dcerky bez problému už od 2 let věku. Byl to pro ně velký zážitek a cítily tu důležitost, protože mohly vyprávět dalším členům rodiny, že viděly miminko.

A pokud si chcete být jistí, že vaše dítko nebude v čekárně vyvádět nebo znuděně bloumat, můžete pro něj pořídit Pohádkohraní. To provázelo mým třetím těhotenstvím i naše holčičky.

Dcerky byly také u toho, když přišla porodní asistentka nebo dula, která mi dělala těhotenské masáže. Pomáhaly jí připravit místo a šátky na masáž, ptaly se na to, co je zajímalo nebo jen tiše seděly a pozorovaly. Většinou si šly po 5 až 10 minutách hrát, ale měly pocit, že mohly být součástí péče o maminku.

3. Knížky a pohádky

Skvělým způsobem jak ukázat, co je čeká, je příklad někoho jiného. Pohádky a knížky jsou pro tohle naprosto skvělé.

Můžete zvolit dětské encyklopedie, ve kterých je už pro malé děti krásně znázorněno, jak miminko v bříšku roste, vyvíjí se, otáčí se hlavičkou dolů. Předškolákům pak můžete vysvětlit proč je miminko obklopené vodou, proč mu z bříška vede šňůra i proč uvnitř nemůže mluvit nebo plakat. Má-li vaše dítě oblíbenou pohádku, zkuste najít díl o narození miminka – u nás je oblíbená Chaloupka na vršku, kdy se narodí Barborka, nebo třeba Peppa pig, kde je dílů s narozením miminka hned několik.

  

4. Vytvořte si společný rituál

Může to být večerní mazání vašeho bříška olejem, ranní pozdravení miminka nebo třeba písnička. Stačí minutka dvě, kterou společně věnujete miminku. Dítě si tak začne lépe uvědomovat, že odteď už bude miminko součástí vaší rodiny. Že je skutečné, že roste.

Kamarádka mi vyprávěla, že když si přinesli mladšího synka z porodnice, starší syn byl u vytržení a měl obrovskou radost. Ale jen do chvíle, kdy miminko začalo plakat. Pak se zeptal: „A kdy si pro něj přijdou jeho rodiče?“ Úsměvná historka pro okolí, ale je těžší tříletému dítěti vysvětlovat situaci až v momentě, kdy nastane.

5. Těhotenské omalovánky

Děti milují kreslení a vybarvování. Jednou z našich oblíbených společných aktivit proto byly těhotenské omalovánky. S oběma dcerkami jsme si vymalovávaly, povídaly si o ženě, o miminku a já u toho poslouchala pozitivní těhotenské afirmace s příjemnou hudbou (zdarma si je můžete stáhnout zde).

Záleží samozřejmě na věku dítěte a můžete pořídit zjednodušené verze, nicméně u nás vybarvovaly dcerky 4 a 2 roky a trvaly na „dospělácké verzi“. Je také zajímavé u toho naslouchat dítěti a odpovídat na jeho otázky.

Omalovánky jsou volně dostupné, nejsnáze je najdete jako „pregnancy colouring pages“.

6. Mluvte se svým dítětem

Komunikace s dítětem  je v tomto období velmi důležitá. Věnujte mu svou pozoronost, ptejte se ho na jeho pocity. Na co se nejvíc těšíš, až se miminko narodí?

Už takhle ho čeká mnoho změn. Důležité proto je, aby mělo pocit, že je vždy vyslyšeno a že jste tam pro něj. Někdy může mít dítě obavy, jestli ho budete mít rádi, i když se narodí miminko. Vysvětlete mu, že rodičovská láska roste každým dnem a že je nekonečná. Že nebudete mít jednoho ráda víc a druhého míň.

Možná vás dítě svými otázkami překvapí a možná bude potřebovat ujistit neverbálně. Buďte tam pro něj a dejte mu najevo, že vám na něm záleží.

7. Vysvětlete, jak to bude při porodu, po něm a co se změní

Ať už si přejete rodit v porodnici, ambulantně nebo doma, vysvětlete dítěti, co to pro něj znamená. Třeba že přijede babička a bude si s ním hrát, zatímco vás tatínek odveze do porodnice, kde vám porodní asistentka s miminkem pomůže. Že tam potom dvě noci zůstanete, ale ono za vámi bude moct přijet na návštěvu. Že se to může stát kdykoli během dne nebo noci. Pokud je na vás dítě hodně fixované, můžete se společně s osobou, která ho bude během vašeho porodu hlídat, domluvit, co společně podniknou. Aby se mělo na co těšit.

8. I ty jsi byl/a miminko

Zkuste svým starším dětem vyprávět, jaké to bylo, když ony samy byly v bříšku, když se narodily a jaké byly vaše první společné dny. Ukažte jim, že i ony byly vzácnými křehkými miminky, okolo kterých jste našlapovali po špičkách.

Naše dcerky milují, když si prohlížíme fotky z dob těhotenství a když byly malinké. Vyprávěla jsem jim o cestách, když byly v bříšku a jaké bylo jejich narození. Připomínám jim, že ani miminko si nebude tohle všechno pamatovat, stejně jako si toto období teď nepamatují ony. Vyzdvihuji speciálnost doby, kdy ony samy byly miminka a vyprávím jim nejrůznější podrobnosti.

9. Předporodní rituál

Předporodní rituál si můžete udělat podle vlastních představ a možností. Můžete ho také udělat v širším kruhu nebo jen společně s dítětem/dětmi.

My jsme si vyzdobily pokoj, pustili relaxační hudbu a s pomocí prstových barev nakreslily miminku obrázek na moje břicho. Přitom jsme mu vyprávěly, že se na něj těšíme, kdo tu na něj čeká a popřály jsme mu šťastnou cestu na svět.

10. Nechte ho být dítětem

„Teď jsi velký brácha nebo velká ségra. Miminko k tobě bude vzhlížet, časem tě začne napodobovat a já od tebe budu občas potřebovat pomoct.“ Dítěti tak ukážete, že se dynamika v rodině mění. Můžete si povídat i o tom, s čím by chtělo pomáhat a s čím ne.

Zároveň je velmi důležité si uvědomovat, že starší sourozenec není rodič. Nepřenášejte na něj rodičovské povinnosti a už vůbec ne zodpovědnost. Starší dítě nemá hlídat to mladší a nemá zodpovídat za to, co udělá. Je také rozdíl v tom, zda je starším dítětem holčička nebo kluk. Dívky mají mateřský instinkt přirozeně v sobě a nejspíš tak budou rády s miminkem pomáhat nebo maminku napodobovat se svou panenkou. Často včetně kojení. Nicméně nečekejte a nevyžadujte to od ní. Jsou samozřejmě výjimky, ale nemělo by se to stát každodenní samozřejmostí.

Kluci mají v sobě zase ochranitelský instinkt a budou tak nejspíš mít potřebu malé miminko chránit. Dovolte mu to a neupozaďujte tuto přirozenou potřebu. Nechte ho cítit se jako rytíř, který má důležitou funkci.

11. Zapojte rodinu

Pokud máte rodinu, která je poblíž a je ochotna se zapojit, pak skvělé. Navíc to pomůže vzájemnému sbližování. Ačkoli dítě nepřichází s těhotenstvím a miminkem o vaši lásku, rozhodně přichází o část vaší pozornosti a čas, který teď musíte dělit. Je dobré, když toto dostane někde jinde a nejspíš to tak podpoří i jeho osamostatnění. Jen je důležité pamatovat, že to musí být dobrovolné, nenásilné a v určité míře. Pokud na to není dítě zvyklé, není dobré ho poslat na několik dní k prarodičům, než se doma sžijete s novou situací. To by mohlo jeho žárlivost jen podpořit. Můžete ale pozvat prarodiče k sobě nebo si domluvit častější návštěvy.

12. Zvyšte svou toleranci

Možná vám přijde, že z toho pohodového dítka je poslední dobou nějaký nervák, nebo že požaduje asistenci u věcí, které už dávno umělo. Možná bude chtít dvouleté dítě krmit a čtyřleté pomoct s oblékáním. Přijde vám to jako touha po pozornosti? Máte pravdu. A to nejlepší, co můžete udělat, je mu tu pozornost dát. Uvidíte, že to bude vyžadovat jen párkrát, dokud svou potřebu nenasytí. Nepřímo si tím totiž ověřuje, že ho máte pořád stejně rádi, že se o něj pořád láskyplně staráte.

Co by dítě v těchto chvílích určitě nemělo slyšet, je „Vždyť už jsi velký kluk na to, abych tě krmila.“ nebo „Tohle jsi přeci už uměla sama, tak si s tím poraď. Nejsi přece malá.“ Čím víc se totiž dítě bude cítit odmítané, tím víc si o vaši pozornost bude říkat. Třeba tím, co rodiče často nazývají „zlobením“. Nepodsouvejte dětem svou představu, jaké by měly být – protože nevidíme, s čím se vnitřně potýkají. Dopřejte jim kdykoli obejmutí, pohlazení a naplňte jejich potřebu lásky. Ujišťujte je o ní zas a znovu – jakýmkoli způsobem to budou potřebovat.

Co jsem podcenila:

Ačkoli jsem dcerkám vysvětlila ohledně těhotenství, porodu a miminka spoustu věcí, tak jsem dostatečně nezdůraznila, že budu potřebovat zůstat tak týden v posteli. Že je nebudu moct nosit na zádech a že budu potřebovat hodně odpočívat.

A co bych vám ještě poradila? Nezapomínejte dopřát čas a kvalitní odpočinek i sama sobě. Naplňovat své potřeby a ladit se na miminko tak, abyste byla vnitřně spokojená a měla z čeho dávat.

Šárka Chapman
Jsem máma tří dětí, autorka kurzů pro ženy>> a autorka relaxací >> a těhotenských afirmací zdarma. >> Inspiruji a podporuji ženy na jejich cestě mateřstvím tak, aby si ho užívaly a cítily se v něm dobře. Vyzkoušejte relaxaci Vlny moře zdarma >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů